30.9.2016 Hallinneena mestarina ja runkosarjavoittajana seppelöity Kataja romahti rymisten viime kevään puolivälierissä BC Nokiaa vastaan. Kaikki merkit osoittavat nyt siihen suuntaan, että oppirahat on maksettu Joensuussa ja takamieskaksikon Teemu Rannikko-Daniel Mullings johtama Kataja lähtee uuteen kauteen makselemaan kalavelkoja.

Teemu Rannikko lähtee uuteen kauteen revanssihengessä.

Rannikko ja Daniel Mullings (kuvassa) muodostavat Korisliigan parhaan takamieskaksikon.

Ilari Seppälä tuo Katajan takakentälle tulivoimaa ja kokemusta.

Uusi mies Katajan penkin päässä on kaksinkertainen Suomen mestari Greg Gibson. Kuvat: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma, Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.
Hallitsevana mestarina pelikauteen 2015-16 lähtenyt Kataja oli runkosarjassa niin ylivoimainen, että kevättalvella koripalloväki alkoi jännittää valmiiksi, kuka Korisliigan joukkueista tulee sijoittumaan hopealle. Katajan huolellinen puolustus ja Teemu Rannikon johtama korkeaoktaaninen hyökkäys tuottivat murskavoittoja ja highlight-hetkiä liukuhihnalta.
Sitten tuli puolivälierävaihe, vastaan henki päällä pelannut BC Nokia ja pääsarjahistorian kaikkien aikojen suurin pudotuspeliyllätys. Hetki oli hallitsevalle mestarille katkera.
Tulopuolella Katajaan on matkannut kaksi arvokasta kotimaista roolipelaajaa. Viime kauden Bisonsissa aloittanut Ilari Seppälä liittyi kevättalvella Kouvoihin eliittitason vaihtopelaajaksi ja oli mestarin kantavia voimia pudotuspeleissä. Nyt Lapuan kasvatti tuo heittovoimaa sekä pallonkäsittely- ja pelinlukutaitoa Katajaan.
Viime kaudella divaria Lahdessa tahkonnut Vesa Mäkäläinen on puolestaan kunnossa ollessaan edelleen erinomainen puolustuspään optio. Katajan ulkomaalaispelaajat ovat myös kaikki uusia tuttavuuksia: kanadalaistakamies Daniel Mullings, korinalusmiehet Nino Johnson, Joey King ja Byron Wesley ja laituri Jarekious Bradley.
Jatkavia pelaajia ovat Teemu Rannikon lisäksi duunarijaoston miehet Tommi Huolila, Jesse Niemi ja Atte Perttu.
Katajan viime kauden ulkomaalaispelaajat Trevis Simpson, Thomas Scrubb, Lamayn Wilson, Carson Desrosiers ja Tony Easley ovat kukin lähteneet Suomesta.
Menopuolella ovat myös kaksi takakentän luottopelaajaa. Marius van Andringa lähti Joensuusta Lapualle, kun taas Kataja-ikoni Petri Virtanen löi pelitossut naulaan. Pelipaidan jäädytystä odotellessa.
Paluun tehneen Jukka Toijalan Kataja-pesti jäi tällä erää yhden kauden pituiseksi. Toijalan pestin on perinyt Loimaalta tuttu Greg Gibson.
Loimaalaisjoukkueen ruorissa erinomaista työtä tehnyt Gibson on amerikkalainen valmentaja, joka lähestyy lajia ”voita nyt”-mentaliteetilla. 37-vuotiaan Rannikon johtaessa orkesteria on Gibsonin filosofia juuri oikea Katajalle. Gibsonia avustaa penkin päässä taktisesti valveutunut Tuomas Oja.
Tapahtui BC Nokia-puolivälieräsarjassa mitä tapahtuikin, on Teemu Rannikko edelleen Korisliigan paras ja meritoitunein pelaaja. Rannikko ottaa varmuudella viime kevään tapahtumat henkilökohtaisena tahrana ansioluettelossaan ja palaa halusta näyttää koripalloilevalle Suomelle todellisen tasonsa. Odotettavissa on ei enempää eikä vähempää kuin MVP-kausi.
Ja jos Rannikko on pelinrakentajan paikalla aivan omaa tasoaan, on hän saanut rinnalleen kanadalaisen Daniel Mullingsin, joka on osoittanut kauteen valmistavissa otteluissa pelaavansa Korisliigan parhaan ulkomaalaispelaajan pystistä. Monipuolinen, joka suuntaan ulottuva Mullings luo Rannikon kanssa Katajan takakentälle kaksipäisen lohikäärmeen, jonka surmatakseen on jokaisen Korisliigan joukkueen huhkittava ylitöitä.
BC Nokia oli viime kevään puolivälierissä selkeästi Katajaa parempi joukkue. Ei kahta sanaa. Pudotuspelien tapahtumien jälkeen ihmisten oli kuitenkin liian helppo kuitata Kataja menneisyyden joukkueena samalla tavoin kuin suomalainen koripalloväki on vuodesta 2008 asti kroonisesti aliarvioinut Damon Williamsia.
Kataja tulee jatkamaan runkosarjadominanssiaan ja coach Gibson pitää huolen siitä, että joukkue käyttää kaikki mahdolliset aseensa ollakseen parhaassa kunnossaan pudotuspelien alkaessa. Vain loukkaantumiset – tai mahdollisesti liian raskaaksi käyvä eurosarjaurakka – voivat olla tiellä.
# | Nimi | Pituus | Syntynyt | Pelipaikka | Kasvattajaseura |
0 | MULLINGS Daniel | 188 | 26.7.1991 | 1, 2 | New Mexico State (USA) |
1 | SEPPÄLÄ Ilari | 188 | 27.3.1993 | 1, 2 | Lapuan Korikobrat |
3 | MÄKÄLÄINEN Vesa | 200 | 3.9.1986 | 4 | Lahden NMKY |
4 | NIEMI Jesse | 194 | 31.3.1990 | 3 | Tampereen Pyrintö |
6 | JOHNSON Nino | 206 | 15.1.1993 | 4, 5 | SE Missouri State (USA) |
7 | PERTTU Atte | 202 | 24.4.1990 | 4 | Pantterit, Helsinki |
8 | HUOLILA Tommi | 198 | 31.1.1993 | 4, 5 | Salon Vilpas |
9 | RANNIKKO Teemu | 189 | 9.9.1980 | 1 | Turun NMKY |
22 | WESLEY Byron | 196 | 22.12.1992 | 2, 3 | Gonzaga (USA) |
23 | BRADLEY Jarekious | 196 | 1.12.1990 | 2, 3 | SE Missouri State (USA) |
24 | KING Joey | 206 | 24.9.1993 | 4 | Minnesota (USA) |
40 | LASAROFF Johannes | 178 | 10.9.1995 | 1, 2 | Kataja Basket, Joensuu |
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.