2.10.2016 Korisliigan keskikastin harmaaseen massaan kuuluneen BC Nokian kaikki palaset loksahtivat kohdalleen kevään pudotuspelien alkaessa. Joukkue kellisti ennakkosuosikki Katajan puolivälieristä laulukuoroon ja varmisti paikkansa Korisliigan pudotuspelihistorian kaikkien aikojen yllättäjänä. Tälläkin kaudella Nokialta löytyy aseita, mutta yllättäjän roolia ei joukkueelle enää ole tarjolla.

Viime kauden kesken jättänyt Isaiah Wilkerson on palannut Nokialle.

BC Nokian rouhijakastista jatkavat Eldar Skamo..

..ja "Julma-Henri" Hirvikoski.

BC Nokian penkin päässä komentaa Ilpo Rantanen. Kuvat: Erkki Hautaviita & Francois Perthuis.
Vuoden 2015 divarimestaruutensa jälkeen BC Nokia lähti liigakauteen pitkälti divarikentiltä tutulla kokoonpanolla. Kotikentän hurmosottelut auttoivat nokialaiset pudotuspeleihin kahdeksannelta sijalta, mutta mikään ei viitannut siihen, että joukkueella olisi ollut puolivälieriin lähdettäessä ässiä hihassa.
Puolivälierien alkaessa päävalmentaja Oliver Vidin kuitenkin luopui runkosarjan aikana tutuksi käyneestä askelmerkkikoripallosta ja antoi pelaajilleen merkittävästi liekaa. Hurmoksellisen pudotuspelivaiheen aikana Nokia eliminoi Katajan puolivälierissä ja juhli Töölön Kisahallissa SM-pronssia Seagullsin kustannuksella.
Loukkaantumisen johdosta viime kauden kesken jättänyt Isaiah Wilkerson on tehnyt paluun Nokialle, mutta muut ulkomaalaispelaajat – Kwame Alexander, Ra’Anthony Sanders, Kentwan Smith sekä senegalilaislähtöinen sentteri Papa Dia ovat uusia tuttavuuksia.
Viime kauden rotaatiopelaajista Nokialla jatkavat Henri Hirvikoski, Eldar Skamo, Joni Harjula, Niko Mattila ja Daniel Dolenc. Kehityspelaajien osastolla ryhmään ovat liittyneet Pyrinnöstä ’98 syntyneet tulevaisuuden nimet Ville Haapoja ja Waltteri Mäkelä.
Päävalmentaja Vidinin Nokialle hankkimat serbialaiset yleisönsuosikit Dragan Labovic ja Vuk Malidzan ovat poistuneet kaupungista, kuten myös David Kravish, Daniel Bailey ja Luis Flores.
Kotimaisista pelaajista seniorit Antti Nikkilä ja Timo Riihelä eivät kuulu BC Nokian kokoonpanoon kauden alkaessa. Kevään puolivälierissä ihailtavaa puolustustyöskentelyä esittänyt Joni Herrala on puolestaan lähtenyt Kotkaan.
BC Nokian divarin mestaruuteen ja SM-pronssille opastanut Oliver Vidin on jättänyt Nokian taakseen. Vidinin saappaisiin astuu nyt viime kauden apuvalmentaja, niin miesten kuin naistenkin pääsarjojen standardeilla rutinoitunut koutsi Ilpo Rantanen. Rantasen pelaajalähtöinen valmennustyyli auttaa BC Nokiaa ponnistamaan uuteen kauteen suoraan kevään pudotuspelien hengessä. Apunaan Rantasella ovat Tero Vasell ja Aleksi Koskinen.
Euroliiga-taustainen senegalilaissentteri Papa Dia on mielenkiintoisimpia uusia tuttavuuksia Korisliiga-kartalla. Kaudella 2012-13 pahasta loukkaantumisesta kärsineen Dian ura on viime vuosina ollut laskusuhdanteinen, mutta harjoituspelien perusteella iso mies on täyteen kuntoon ja joukkueen kuvioihin sisälle päästessään mahdollisesti jopa Korisliigan parhaita senttereitä.
Hirven lailla parkettia juokseva Kwame Alexander on varmuudella alkavan liigakauden näyttävin donkkaaja. BC Nokian vauhdinpitoa ja vauhdikasta syöttöpeliä korostava pelityyli sopii kun nakutettuna Alexanderille, joka tulee rankaisemaan korirautoja herkeämättä jokaisella liigapaikkakunnalla.
BC Nokia pelaa hurmaavan yksinkertaista, mutta tehokasta koripalloa. Mainiosti rooleihinsa nakutetut suomalaisrouhijat Skamo, Hirvikoski, Herrala, Dolenc ja Harjula käärivät hihansa ja tekevät likaisen työn.
Ulkomaalaispelaajat käyttävät puolustuksen myöhästyneet rotaatiot ja mismatchit hyödykseen, heittävät kaukaa, juoksevat, blokkaavat ja donkkaavat. Nokian palloiluhalli tulee jälleen olemaan pätsi vastustajille. Viime kevään yllätysmomenttia Nokialla ei tule olemaan käytössään, mutta pudotuspelien kotiedusta pelaaminen on täysin mahdollista.
# | Nimi | Pituus | Syntynyt | Pelipaikka | Kasvattajaseura |
1 | SANDERS Ra’Anthony | 196 | 8.12.1993 | 2 | Albany (USA) |
2 | SMITH Kentwan | 203 | 17.12.1991 | 4 | Stetson (USA) |
5 | HIRVIKOSKI Henri | 191 | 26.8.1986 | 3 | BC Nokia |
7 | SKAMO Eldar | 198 | 12.10.1986 | 4 | Espoo Basket Team |
8 | HARJULA Joni | 189 | 16.5.1983 | 2 | KTP, Kotka |
9 | DOLENC Daniel | 205 | 10.8.1993 | 4 | Espoo Basket Team |
11 | HAAPOJA Ville | 200 | 19.3.1998 | 3 | Tampereen Pyrintö |
17 | MATTILA Niko | 192 | 16.2.1994 | 2 | Tampereen Pyrintö |
20 | WILKERSON Isaiah | 191 | 13.11.1990 | 1 | Staten Island (USA) |
23 | MÄKELÄ Waltteri | 185 | 19.4.1998 | 1 | BC Nokia |
44 | ALEXANDER Kwame | 201 | 21.4.1990 | 5 | Cal State SB (USA) |
| DIA Papa | 208 | 9.2.1987 | 5 | SMU (USA) |
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.