29.9.2022 18:30 Salon Vilpas saa vanhasta tutusta Jussi Savolaisesta uuden päävalmentajan ja uusia vivahteita peliinsä. Heittäjä-ässä Osku Heinonen luottaa Tampereen Pyrinnön kykyyn kilpailla alkavalla kaudella. KTP-Basket täydentää rivejään harvinaisen monipuolisella 213-senttisellä Mubashar Alilla.

Mubashar Ali on yksi Korisliiga-kauden mielenkiintoisimmista uusista tuttavuuksista. Kuva: Ville Vuorinen
Miesten Korisliigan runkosarja 2022–23 käynnistyy 30. syyskuuta Helsinki Seagullsin ja Korihaiden välisellä kohtaamisella. 12 seuraa valmistautuu jälleen kauden mittaiseen koitokseen, ja Basket.fi esittelee joukkueet neljän artikkelin sarjassa, joka jatkuu nyt viime keväänä runkosarjassa kuudenneksi, viidenneksi ja neljänneksi sijoittuneilla joukkueilla.
Salon Vilpas näytti viime keväänä jälleen kyntensä oikealla hetkellä. Kauteen hallitsevana mestarina lähtenyt varsinaissuomalainen seura jäi hieman yllättäen runkosarjassa vaatimattomalle sijalle kuusi. Se riitti kuitenkin vielä pääsyyn ylempään jatkosarjaan, jossa menestys alkoikin karttua tiuhemmin. Pudotuspeleihin Vilpas lähti kolmannelta sijalta ja eteni finaaliin saakka. Kaulaan ripustettiin lopulta hopeamitali.
Alkavalle kaudelle Vilppaassa on suoritettu kevyttä vallanvaihtoa. Edellinen päävalmentaja Sami Toiviainen on siirtynyt toiminnanjohtajan rooliin ja hänen apuvalmentajanaan työskennellyt Jussi Savolainen edennyt päävalmentajan tehtävään.
– Olen pelannut koko junioriaikani Salossa ja sen jälkeen yhdeksän vuotta edustuksessa, joista viisi viimeistä vuotta pääsarjatasolla. Lopetettuani pelaamisen olen valmentanut 16-, 17- ja 19-vuotiaita sekä viime kaudella yhtä aikaa kakkosjoukkuettamme ja tätä Vikingsiä apuvalmentajana. Eli on tässä nyt jokunen vuosi pyöritty maisemissa, Savolainen muistelee.

Savolaisen hyppy päävalmentajan paikalle ei tapahdu hyppynä tuntemattomaan. Ympärillä on tuttu toiminnanjohtaja Toiviaisessa, tutut apuvalmentajat Jere Anttilassa ja Teemu Rannikossa sekä kentällä yhä kotimaiset runkopelaajat Mikko Koivisto, Juho Nenonen ja Riku Laine.
– Siirtymä on tällä tavalla helpompi, kun ympärillä on tukiverkosto. Meillä on toimiva valmennustiimi, joka on saatu roolitettua mielestäni hyvin. Myös pelaajien osalta paketti on ollut kasassa jo hyvän aikaa, ja sieltä löytyy toimiva sekoitus korilleajajia ja heittouhkaa, Savolainen toteaa.
Tämä ei silti tarkoita, että kentällä nähdään tasan samat elkeet kuin viime vuonna. Savolaisen myötä ovat uudistuneet myös monet pelitaktiikan ulottuvuudet.
– Sekä hyökkäys- että puolustuskonseptimme on hyvin erilainen viime kauteen nähden. Se tulee viemään aikansa, että koko porukka omaksuu uuden systeemin, varsinkin siirtymäpelaamisessa. Mitä pelikirjaan taas tulee, niin tyhmäähän se olisi jättää käyttämättä niitä vanhoja asioita, jotka ovat toimineet hyvin.
Viime kaudella Tampereen Pyrintö pelasi itsensä tehokkaasti ylempään jatkosarjaan mutta sai heti pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella liian pahan vastuksen. Kautensa nousujohteisesti päättänyt Vilpas viiletti voittoon ja eteni lopulta finaaliin.
Tulevaan kauteen Pyrintö lähtee Pantteri ajatuksissaan. Kapteeni Osku Heinonen haluaa edetä tällä kertaa niin pitkälle kuin eteenpäin vain pääsee ja vaikuttaa pelien alkua odotellessa olemukseltaan tyyneltä.
– Meillä on hyvä valikoima keskenään erilaisia pelaajia sekä suomalaisten että ulkomaisten osalta. Heittovoimaa ja puolustusosaamista löytyy ainakin reippaasti. Rooleja täytyy vähän vielä hioa ja sovitella, kun tässä harjoitellaan, mutta en ole mistään huolissani.
Pyrintö on pelannut päävalmentaja Miikka Sopasen aikana huomiota herättävällä pelityylillä. Liigan kaikista muista joukkueista poikkeavaa hyökkäystä tullaan varmasti näkemään tälläkin kaudella, sillä sekä valmennus että kotimaiset runkopelaajat ovat kutakuinkin ennallaan.
Viime vuonna tulokset olivat riittävän hyviä viemään Pyrintö jatkoon runkosarjasta viidennellä sijalla, joten onnistumisia tuli reippaasti. Matka kuitenkin tyssäsi ennen mitalipelejä, joten Heinonenkin tiedostaa, että jotain on tehtävä eri lailla.

– Sellainen kehitysaskel, jota itse kaipaan viime vuoteen nähden, on tietynlainen tasaisuus. Meillä tuli kentällä aikamoisia ylä- ja alamäkiä nopeasti vaihdellen. Viime vuonna toki asiaa vaikeutti se, että kauden alussa vahvistuksemme vähän myöhästyivät ja tuli kaikkea sähläämistä yhä koronan kanssa. Nyt pitäisi olla ihanteellinen tilaisuus saada alusta asti vähän parempi draivi päälle.
Oma rooli joukkueessa on Heinoselle käynyt vuosien varrella jo tutuksi. Hän pyrkii kentän vanhimpana johtamaan esimerkillään ja nyt, kun David Gonzalvez on astunut sivuun, vastuu on entistä enemmän hänen harteillaan.
– Pyrin pitämään huolta, että joukkueessa pysyy yhtenäisyys yllä. Kai tässä kolmekymppinen jätkä voi jonkinlaisena isähahmona jo ollakin tälle porukalle. Ja oppiihan siinä vanha koira uusiakin temppuja, kun nuorempiensa kanssa työskentelee. Välillä nuorten juttuja kuunnellessa on naama melkoisella kysymysmerkillä, mutta sehän on pelkästään hyvä.
Mubashar Ali syntyi ja kasvoi lapsuutensa Helsingissä, mutta hän ei varmasti ole kotimaiselle koripalloyleisölle tutuin nimi – vielä. 25-vuotias sentteri aloitti pelaamisen paikallisseura Warriorsissa ja edusti viimeisenä juniorivuotenaan 2014–15 A-poikien SM-sarjassa Vantaan Pussihukkia. Sen jälkeen tie vei Yhdysvaltoihin, ensin high schooliin ja sieltä yliopistoon.
Pelattuaan viime kaudella ammattikoripalloa sekä Turkin kakkosliigassa että Perussa hän sai tarjouksen KTP-Basketilta ja päätti tarttua sopimukseen.
– Turkissa en päässyt kunnolla edes minuuteille, vaikka olisin kyennyt auttamaan joukkuetta. Valmentajan päätökset tuntuivat usein vähän jopa poliittisilta. Sen jälkeen vietin kaksi kuukautta Perussa, koska tarvitsin lisää kokemusta ja maisemanvaihtoa puhdistaakseni mieltäni. Olen käynyt koripallon kanssa läpi paljon kaikenlaista ja halusin kokea taas positiivisen kokemuksen.
Kotkassa Alilla on ympärillään päävalmentaja Roope Mäkelän luotsaama nippu, johon liittymisestä tuore sentteri on vilpittömän innoissaan. Viime kaudella joukkue selvisi runkosarjan neljänneksi, mutta playoffeissa matka katkesi ensimmäisellä kierroksella. Kevään haasteista huolimatta, niin Alin kuin KTP:nkin osalta, nyt palaset tuntuvat loksahtaneen paikoilleen.

– Roope on valmentaja, joka antaa pelaajiensa käyttää kentällä vaistojaan. Harjoitusotteluiden perusteella näyttää siltä, että kokoonpanomme on erinomaisesti koottu, enkä sano tätä vain mainostamisen takia. Uskon tosissani, että vakavissaan meidän kanssamme kilpailevat vain Kauhajoki, Seagulls ja Vilpas. Meiltä voi odottaa tällä kaudella erittäin nopeaa ja vapaata run and gun -hyökkäystä ja erittäin tiukkaa puolustusta sekä sisällä että ulkona.
Ali on 213 senttiä pitkä ja harvinaisen ulottuva pelaaja eli varsin poikkeuksellinen yksilö suomalaisessa koripallossa. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että mies on palkattu KTP:n korin alle seisomaan paikoillaan ja vain lätkimään palloa. Hän on nimittäin kokoonsa nähden ainutlaatuisen liikkuva ja monipuolinen vitospaikan pelaaja ja näin ollen istuu lupailemaansa KTP:n pelityyliin erittäin hyvin.
– Kuuntelen peliä ja kykenen ottamaan sen roolin, jonka tilanne vaatii. Jos minulta tarvitaan fyysistä puolustusta ja heitontorjuntaa, teen sitä. Jos minun täytyy levittää kenttää ja astua kaarelle, teen sitä. Olen saanut jopa NBA-kykyjenetsijöiltä erinomaisia arvioita myös monista sellaisista tärkeistä asioista, jotka eivät välttämättä näy tilastokorteissa.
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.