27.1.2023 21:16 Miesten Korisliigan ensimmäisenä jatkosarjailtana ylemmän portaan voitot menivät Kouvoille, KTP:lle ja Seagullsille. Alemmassa sen sijaan juhlivat Pyrintö ja Nokia.
Osku Heinonen johti Pyrinnön voittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigassa polkaistiin käyntiin jatkosarjojen aika. Illan tiukimmat taistot nähtiin Lahdessa ja Kotkassa.
Lahdessa kotijoukkue taipui alemman jatkosarjan ottelussa Tampereen Pyrinnölle hiuksenhienolla erolla 73–76.
Lahti Basketballin pistehai pelissä oli Erik Sajantila, joka sinkosi 21 pistettä osuen muun muassa viisi kertaa kaaren takaa kymmenellä yrityksellä. Korin alla työtä tuki joukkuetoveri Chris Clarke, joka osui 14 pistettä ja kahmi kouriinsa käsittämättömät 21 levypalloa.
Sajantilan tykitykseen kaaren takaa tuli kuitenkin vastaus. Isäntien suorastaan dominoitua kolme ensimmäistä neljännestä Pyrintö tuli rinnalle ja ohi.
Osku Heinonen pääsi vastaavaan pistelukemaan Sajantilan kanssa osuen itsekin kaaren takaa viidesti 12 yrityksellä. Lisäksi Heinonen puolusti kovaa ja keräsi neljä riistoa. Muun muassa näillä eväillä Pyrintö ansaitsi lopulta tiukan voittonsa.
– Ensimmäiset kolme erää pelasimme huonosti ja viimeisen hyvin. Tänään se onneksi riitti, mutta todella paljon jäi parannettavaa, totesi Heinonen.
Kotkassa puolestaan ylemmän sarjan tiukka taisto kääntyi kotijoukkueen eduksi. KTP-Basket taivutti Kataja Basketin 86–83.
KTP:n paras pistemies oli Brandon Sly 23 pisteellä. Joukkuetoveri Jordan Giles lisäsi pinoon 18 pistettä sekä viisi levypalloa ja syöttöä.
– Voitot ruokkivat itseluottamusta, ja mielestäni pelasimme tänään hyvin. Lopussa meillä loppui liike. Ehkä emme ole tottuneet pelaamaan prässäävää joukkuetta vastaan emmekä silloin saa niitä heittoja, jotka haluaisimme. Otamme tästä opiksi ja jatkossa olemme valmiimpia, kommentoi Giles.
Katajan riveissä loisti Galin Smith 26:lla.
Illan yllätys ylemmässä jatkosarjassa nähtiin Kouvolassa, kun kotijoukkue otti pirteän 102–93-voiton sarjakärki Kauhajoesta.
Lopputulos tuli siitäkin huolimatta, että Kauhajoen kotimainen kaksikko Severi Kaukainen ja Henri Kantonen pistivät parastaan. Kaukiainen upotti 22 pistettä ja syötti viidesti. Kantonen puolestaan nakutti 17 pistettä ja jakoi pyöreät kymmenen koriin johtavaa syöttöä.
Voittajajoukkue Kouvojen työtä hyökkäyspäässä johti John Meeks. Laituri iski tauluun 28 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa.
Salon Vilpas kärsi 91–110-tappion vieraalleen Helsinki Seagullsille ylemmässä sarjassa.
Voittajien kovimpina korintekijöinä nähtiin Rene Rougeau 31 pisteellä ja Zena Edosomwan 26:lla. Lassi Nikkarinen pyöritti peliä syöttäen kuudesti ja riistäen kolmesti, vaikka jäikin vain kahteen pisteeseen.
Salolaisten pistetykki oli tuore kiinnitys Ira Lee 20:llä sekä kahdeksalla levypallolla.
Alemmassa sarjassa puolestaan Tapiolan Honka taipui omalla kotikentällään BC Nokialle 63–79.
Puolustusvoittoisen ottelun parhaat korintekijät olivat Hongan Adrien Lawson Jr 17 pisteellä sekä Nokian Perrion Callandret ja Antero Lehto, kumpikin 18:lla.
– On mukavaa saada voitto. Pari viime viikkoa ovat olleet rankkoja meille. Pärjäsimme tänään melko OK puolustuksellisesti, kun saimme laitettua Hongan tekemään töitä pisteidensä eteen. Kolmosten heittämisemme oli varmaankin parasta, mitä olemme koko vuonna saaneet aikaan, kommentoi Nokian päävalmentaja Greg Gibson.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.