Korisliigan kärki ja jumbo tasaisia

21.11.2014 Tämän kauden Korisliigan tasaisuudesta saatiin näyte perjantaina Kotkassa, jossa sarjaa johtava KTP sai puurtaa loppuun asti kukistaakseen viimeisenä olevan Helsinki Seagullin 84-81 (41-37). Illan muut voittajat olivat Kouvot, Bisons Loimaa sekä Kataja Basket.

LaMonte Ulmer ja KTP-Basket nappasivat kotivoiton Helsinki Seagullsista.

Alexander Madsen upotti kuusi kolmosta Kouvoille Pyrintöä vastaan.

Bisonsin Antto Nikkariselle on nyt kasassa yli 700 syöttöä Korisliigassa. Kuvat: Kai Kilappa & Matti O. Koskinen.


KTP johti kolmannella jaksolla jo 16 pisteellä, mutta Seagulls tasoitti päätöskympillä ja 14 sekuntia ennen loppua Justin Stommes heitti vieraat vain pisteen päähän.
 

- Hallitsimme peliä, kunnes vastustaja siirtyi paikkapuolustukseen, jonka murtamista emme ole ehtineet vielä kunnolla harjoitella. Lopussa annoimme Seagullsille mahdollisuuden jatkoajallekin, mutta otimme sitten taas niukan voiton, sanaili KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
 

Lamonte Ulmer teki KTP:lle 15 pistettä ja Joonas Lehtoranta 14. Seagullsin tehosta vastasivat Melsahn Basabe 25:llä ja Stommes 21 pisteellä.

 

 

Kouvot yllätti Tampereella

 

Mestaruutta puolustava Tampereen Pyrintö kärsi Korisliiga-kauden ensimmäisen kotitappionsa, kun tasapisteissä sarjataulukossa ollut Kouvot haki voiton 84-78 (33-33).

Peliä hallinnut Kouvot johti neljä minuuttia ennen loppua jo 16 pisteellä, mutta Pyrintö kaunisteli loppulukemia vietyään viime minuutit 16-6.

- En odottanut, että Pyrintö pääsee noin lähelle. Kuitenkin luotin siihen, että nuoret takamiehet pystyvät tämänkin hoitamaan. Pyrintö pelasi kolmen minuutin pätkän hyvällä itseluottamuksella, eikä heillä ollut mitään menetettävää, Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi.
 

16 kolmosta upottaneesta Kouvoista Alexander Madsen heitti 24 ja Jason Conley 21 pistettä. Pyrinnön tehokkain oli Damon Williams 20 pisteellä.

 



Bisons piti pintansa kotonaan, Nikkariselle yli 700 syöttöä täyteen
 

Salon Vilpas kärkkyi yllätystä Loimaalla, jossa Bisons käänsi pelin lopulta voitokseen 94-89 (42-50).


Vilpas johti peliä päätösjaksolle asti parhaimmillaan 16 pisteellä, mutta Bisons vääntäytyi edelle seitsemän minuuttia ennen loppua.

​​- Ottelu kuvasi jälleen koko kauttamme, vuoristorataa. Emme olleet valmiita pelaamaan, jostain syystä. Toisella puoliskolla osoitimme hieman elämää. Anthony Hilliard oli loistava. Hän on todellinen voittaja, Bisons-luotsi Greg Gibson kommentoi.
 

Isäntien korikunkku oli Anthony Hilliard 29 pisteellä. William Walker, Sami Ikävalko ja Juan Pattillo tekivät Vilppaalle 24, 23 ja 22 pistettä.
 

Loimaan Antto Nikkarinen antoi tänään Salon kaadossa seitsemän koriin johtavaa syöttöä. Näin hänen kaikkien aikojen syöttömääränsä runkosarjassa ylitti 700 passin rajan. Tarkalleen koossa on nyt 704 syöttöä, jolla hän on kaikkien aikojen tilaston 25.
 

Nikkarinen on pelannut 236 runkosarjaottelua, joista ensimmäinen oli Hongan paidassa Kouvoja vastaan lokakuussa 2008. Näin menossa on 7. kausi pääsarjatasolla. Yhden ottelun ennätys liigassa on 10 syöttöä. Miesten maaotteluja Nikkarisen tilillä on 22 ja nuorten maaotteluja 103.

 


Kataja jatkoi voittojen tiellä
 

Joensuussa otti tappioputkesta eroon päässyt Kataja toisen peräkkäisen voittonsa, kun se kaatoi Lapuan Korikobrat 85-73 (40-35).

- Onnistuimme ajamaan kaverin pois mukavuusalueeltaan, mikä antoi meille mahdollisuuden voittoon. Kobrat on hyvä joukkue. Tässä pelasi kaksi häntäpään joukkuetta, mikä kertoo siitä, että sarja on loistava, Katajan päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.
 

Robert Arnold ja Petri Virtanen heittivät Katajalle 17 pistettä mieheen. D.J. Richardson pussitti Korikobrille 19 pistettä.

 

 
3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

24.3.2026 19:55 Korisliiga

Pudotuspeleissä yllätyskäänne heti alkuun: Kataja saalisti Kauhajoen kotiedun 30 pisteen voitolla – Seagullskin lähellä näpistystä, mutta KTP kesti paineen

Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.

Näytä lisää vastaavia