10.5.2016 19:53 Suomen Koripalloliitto on käsitellyt Kouvojen pelaajan Thomas Gipson III:n ulosajon Korisliigan neljännessä finaalista ja sitä edeltäneen tilanteen. Päätöksen mukaisesti Gipson III:lle ottelussa annettu rangaistus (erottaminen pelistä) on riittävä, eikä asiassa ole perusteita ryhtyä enempiin kurinpitotoimiin.
Kouvojen Gipson erotettiin pelistä neljännen Korisliiga-finaalin (8.5.) toisella jaksolla. Edeltäneessä tilanteessa Tampereen Pyrinnön pelaaja Joonas Cavén kaatui Gipsonin jalkoihin. Gipson riuhtaisi jalkansa irti voimakkaalla liikkeellä, jolloin hänen jalkansa osui Cavéniin.
Asiassa ja rangaistusta määrättäessä Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Mikko Koiranen otti huomioon, että kyseessä ei ollut potku tai muu vastustajan pelaajan tahallinen fyysisen koskemattomuuden loukkaaminen, joka on säädetty rangaistavaksi rikkomukseksi Koripalloliiton kurinpitosäännöissä.
Pelistä erottaminen oli seurausta siitä, että Gipson III irrotti voimakkaalla liikkeellä vasemman jalkansa Cavénin otteesta. Koska Gipson III:n jalka oli Cavénin – Gipsonin jalasta kiinni pitävän – käden ja Cavenin pään välissä, niin käytännössä jalka ei voinut olla osumatta Cavéniin. Jalan irrottamisesta voimakkaalla liikkeellä olisi voinut syntyä vahinkoa jalasta pelisääntöjen vastaisesti kiinni pitäneelle Cavénille. Näin ei kuitenkaan tapahtunut, vaan Cavén saattoi jatkaa pelaamista.
Kokonaisuutena teon rangaistavuuden ja seuraamusten määräämisessä otettiin huomioon, että tilanteessa Cavén sai tilanteesta epäurheilijamaisen virheen ja vaikutti siten tilanteen syntymiseen sekä kontaktiin Gipsonin kanssa.
Korisliigan viides finaali pelataan keskiviikkona 11.5. Kouvolassa. Kouvot johtaa finaalisarjaa 3-1. Suomen mestaruus ratkeaa neljällä voitolla.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.
Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.