13.4.2013 Kymenlaakson ja Lounais-Suomen paikalliskamppailuiden lisäksi kevään 2013 puolivälierissä nähdään myös Karjalan paikallispeli, kun vuosikymmenen ajan toisistaan tiukasti mittaa ottaneet Joensuun Kataja ja Lappeenrannan NMKY iskevät yhteen. Kataja on sarjaan lähdettäessä selkeä ennakkosuosikki, mutta LrNMKY:lla on yllätyssaumansa.
EuroChallenge-pelien karaisema Joensuun Kataja lähtee Juho Nenosen johdolla kaatamaan...
..pitkästä aikaa ehjän kauden pelanneen Antti Niskasen LrNMKY:a.
Dan Coleman tuo iskuvoimaa Katajan korin alle..
..ja Katajalla on toisessa kenttäpäädyssä kädet täynnä töitä Jason Conleyn kanssa. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma, Francois Perthuis & Matti O. Koskinen.
Joensuun Kataja on urakoinut kuluvalla kaudella lähes NBA-kaliiberin otteluruuhkan EuroChallenge-menestyksensä johdosta.
Kataja ylsi Euroopan kolmossarjassa aina kahdeksan parhaan joukkoon ja pakottivat Ranskan liigakärki Gravelinesin selkä seinää vasten Joensuussa ennen kuin joutui myöntämään vieraansa paremmakseen. Eurotaipaleen päätyttyä Kataja urakoi maratontahtiin 11 peliä 24 päivään – ja voitti niistä yhdeksän.
– Onhan tämä ollut huikea suoritus. Täytyy ihailla pelaajia ja heidän motivaatiotaan päivästä toiseen. Olin totta puhuen hieman huolissani vanhemmista pelaajistamme, mutta ihan turhaan; onhan esimerkiksi Petri Virtanen pelannut parhaan kautensa kotimaassa aikoihin, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala summailee.
Joensuulaiset hakivat EuroChallengessa aimo tukun kovia päänahkoja mm. Turkin, Latvian ja Romanian miljoonabudjeteilla operoivista joukkueista. Eurokokemus on näkynytkin pitkin kautta Katajan suorittamisessa.
– Virhetilastoista nyt ainakin huomaa, että kovuutta ja ehkäpä likaisuutta on tarttunut, väsyneistä jaloista puhumattakaan, Katajan Juho Nenonen vitsailee.
– Totta puhuen euromenestys tuotti ilman muuta tietynlaista virkeyttä ja itseluottamusta tähän tekemiseen. Näistä lähtökohdista on hyvä lähteä hakemaan sitä ensimmäistä mestaruutta.
Kataja oli runkosarjan neljässä kohtaamisessaan Lappeenrannan NMKY:a vastaan ylivoimainen. Ammattivalmentajien ikiaikaiseen tapaan Toijala toppuuttelee tuudittautumasta liikaa ennakkoasetelmien kaavioihin.
– Syksyllä juuri kukaan ei antanut Namikalle mahdollisuuksia, mutta he olivat käytännössä kiinni pudotuspelipaikassa jo joulutauolla. Se kertoo paljon joukkueesta ja Lassi Tuovin tekemästä työstä. Namika on hyvin roolitettu joukkue ja meillä on ihan riittämiin haasteita heitä vastaan, Toijala miettii.
Kataja myllytti LrNMKY:a neljässä kohtaamisessa keskimääräisellä 26,5 pisteen voittomarginaalilla, jonka lisäksi joukkueen kymmenen viimeistä kohtaamista ovat päättyneet joensuulaisten voittoon.
– Me olemme tällä kaudella pelanneet Katajaa vastaan 16 neljännestä, joista olemme voittaneet yhden. Teoriassa se voisi kertoa kaiken tämän puolivälieräsarjan ennakkoasetelmista, LrNMKY:n päävalmentaja Lassi Tuovi arvioi.
– Toisaalta olemme saaneet tällä kaudella pelata vain 20 ottelua parhaalla mahdollisella kokoonpanollamme, ja voittaneet niistä 14. Tämän vuoden puolella olemme voittaneet kaikki neljä parhaalla kokoonpanolla pelaamaamme peliä. Katajaa vastaan olennaista tulee olemaan se, ketkä pelaajistamme ovat pelikunnossa.
Pelikunnossa on ainakin ensimmäistä kauttaan LrNMKY:ssa pelaava helsinkiläislähtöinen Antti ”Jumppa” Niskanen, jonka mukaan missio lappeenrantalaisjoukkueessa on selvä: Katajan rattaisiin niin paljon kapuloita kuin mahdollista.
– Meillä on ollut paljon loukkaantumisia ja olemme pelanneet niin monella erilaisella kokoonpanolla, että tässä on itse kukin joutunut pelaamaan jollain muulla kuin luontaisella pelipaikallaan. Ainakin itse koen oppineeni pakon edessä aika paljon, Niskanen arvioi.
– Onhan tämä aikamoinen Daavid vs. Goljat -asetelma, mutta myönnetään, että Joensuulla on Daavidin asemassaan ihan hyvät mahdollisuudet haastaa meidät, lennokas takamies-laituri virnistää.
Vakavoiduttuaan Niskanen pukee sanoiksi tunnelmat Lappee-leirissä.
– Minä olen ainakin ihan kyllästynyt häviämään Katajalle joka matsissa yli kymmenen pinnaa.
Kataja
* vain kolme ulkomaalaispelaajaa voi kuulua pelaavaan kokoonpanoon yhtä aikaa
LrNMKY
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.