Korisliigan puolivälierät: Vilpas haastaa mestari-Bisonsin Lounais-Suomen derbyssä

12.4.2013 Kahden muun ”paikalliskamppailun” ohessa Korisliigan puolivälierissä nähdään Lounais-Suomen derby, kun Nilan Bisons saa kimppuunsa viikko sitten pudotuspelipaikkansa varmistaneen Salon Vilppaan. Vaikka Bisons on ennakkoarvioissa selkeä suosikki, muistuttaa Bisons-päävalmentaja Greg Gibson joukkueensa viime kevään puolivälierävaikeuksista.

Runkosarjavoittaja Bisons ja Mikko Koivisto kohtaavat puolivälierissä...

..jo kuukauden verran "omia pudotuspelejään" pelanneen Salon Vilppaan ja Marcus Relphorden.

Bisonsin Kimmo Muurinen on palaamassa pelikentille kenties jo sunnuntaina.

Eero Lehtisen mukaan Vilpas lähtee puolivälieriin paineitta. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.

Vuosi sitten Bisons valmistautui seurahistoriansa ensimmäisiin pudotuspeleihin niin ikään selkeää ennakkosuosikkia Lappeenrannan NMKY:a vastaan, ja puolivälieräsarjasta tuli Bisonsille todellinen voimankoetus.

 

Vaikka Bisons passitti LrNMKY:n kesälomalle suoraan otteluvoitoin 3-0, kaikki ottelut ratkesivat vasta viime minuutilla – yksi jopa viimeisen sekunnin ratkaisuun.

 

– Suurin mahdollinen virhe olisi se, että suhtautuisimme Vilppaaseen ylimalkaisesti. Vuoden takainen puolivälieräsarjamme Lappeenrannan Namikaa vastaan oli todella vaikea, kaikki pelit olisivat voineet päättyä toisin, Bisons-päävalmentaja Greg Gibson huomauttaa.

 

– Vilpas on pelannut viime aikoina hyvää koripalloa. Jos päästämme Eero Lehtisen, Samu Kaaresvirran ja Marcus Relphorden kaltaiset kaverit vapaiksi, saamme tuta sen nahoissamme.

 

Viime kaudella Bisons sai sarjanousijana pelata läpi runkosarjan paineitta, mutta tällä kaudella kaikkien joukkueiden tähtäimet ovat olleet alkusyksystä asti hallitsevan mestarin selässä. Loimaalaiset käväisivät tammi-helmikuun taitteessa liigan kolmannella sijalla, mutta jyräsivät loppuspurttinsa ansiosta runkosarjan voittoon.

 

– Tämä on ollut hauska kausi. Ylä- ja alamäkiä on ollut, mutta ne kuuluvat asiaan. Olemme kasvaneet joukkueena kauden aikana enemmän kuin koko viime kauden aikana, ja se on rohkaiseva merkki pudotuspelien alkaessa, Gibson hymyilee.

 

Bisonsin kokoonpano on Lounais-Suomen derbyyn lähtiessä täysilukuinen. Myös helmikuun lopusta asti sivussa ollut, ensimmäistä kauttaan Loimaalla pelaava Kimmo Muurinen on palaamassa pelaavaan kokoonpanoon.

 

– Nilkan pitäisi näillä näkymin kestää. Katsotaan, josko olisin jo sunnuntaina pelikunnossa. Otin varmuuden vuoksi vielä vatsataudin alkuviikkoon varmistaakseni, etten rasita nilkkaa turhan varhain, Muurinen naureskelee.

 

Vilpas aikoo nauttia pelaamisesta

 

Salon Vilpas tarrasi toisena perättäisenä keväänä pudotuspelipaikkaan, vaikka vielä kolme viikkoa sitten Forssan Koripojat hengitti salolaisten niskaan voiton päässä.

 

Kahdeksannesta sijasta kamppailivat tasaväkisesti Vilppaan kanssa Korihait, Korikobrat ja Namika Lahti, mutta salolaiset nousivat kvartetin kärkeen jo toiseksi viimeisellä runkosarjakierroksella. Vilpas lähtee puolivälieräsarjaan Bisonsia vastaan selkeänä haastajana, mutta salolaiset aikovat kääntää asetelman positiiviseksi.

 

– Olemme pelanneet omia pudotuspelejämme jo kuukauden päivät, ja nyt olemme tavallaan palkintomatkalla. Otamme rennosti ja pyrimme pelaamaan mahdollisimman hyvää korista, Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki kertoo.

 

Ensimmäistä kauttaan salolaisjoukkueessa päättävä, hyvän kauden pelannut Eero Lehtinen yhtyy päävalmentajansa linjauksiin: Vilppaalla ei ole mitään hävittävää.

 

– Meillä on hyvä mahdollisuus pelata nyt kauden parhaat pelit. Kun olemme pelanneet joukkueena ja toteuttaneet konseptiamme, olemme pystyneet haastamaan kenet vaan. Jos pelaamme yksilöinä, niin turpaan tulee, Lehtinen arvioi.

 

Lisähaasteensa alkavaan puolivälieräsarjaan tuo Vilppaan loukkaantumistilanne.

 

– Tässä vaiheessa kautta monet uskovat siihen, että oman joukkueen tilanne on pidettävä niin visusti salassa kuin mahdollista, mutta itse en usko siihen: Alex Vaenerbergilta murtui sormi eilen ja Jukka Katajalle nousi eilen kuume. Katsotaan, mikä on näiden herrojen tilanne, Tupamäki puntaroi.

 

Avainpelaajat

 

Bisons

 

  • Martin Zeno (197/27): Pisteet 22,5 Levypallot 6,7 Syötöt 3,9 Riistot 1,1
  • Jeb Ivey (190/32): Pisteet 15,7 Levypallot 3,3 Syötöt 5,7
  • Ryan McDade (201/32): Pisteet 12,1 Levypallot 9,7 Syötöt 1,7
  • Matti Nuutinen (200/22): Pisteet 11,3 Levypallot 4,3 Syötöt 1,3
  • Mikko Koivisto (194/25): Pisteet 11,2 Levypallot 2,3 Syötöt 2,4
  • Kimmo Muurinen (202/32): Pisteet 8,3 Levypallot 4,3 Syötöt 1,4

 

Vilpas

 

  • Marcus Relphorde (198/24): Pisteet 21,4 Levypallot 6,5 Syötöt 3,0 Riistot 1,3
  • Shawn Atupem (201/24): Pisteet 15,2 Levypallot 6,5 Syötöt 1,8
  • Troy Barnies (200/24): Pisteet 13,0 Levypallot 6,5 Syötöt 1,0
  • Eero Lehtinen (194/27): Pisteet 10,1 Levypallot 4,9 Syötöt 1,5 Riistot 1,2
  • Jukka Kataja (197/31): Pisteet 7,9 Levypallot 4,1 Syötöt 2,4

 

Otteluaikataulu

 

  • Su 14.4. klo 17:00 Bisons – Vilpas
  • Ti 16.4. klo 18:30 Vilpas – Bisons
  • To 18.4. klo 18:30 Bisons – Vilpas
  • La 20.4. klo 14:00 Vilpas – Bisons (tarvittaessa)
  • Ma 22.4. klo 18:30 Bisons – Vilpas (tarvittaessa)

 

 
9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

Näytä lisää vastaavia