6.2.2016 Miesten Korisliigassa voittoihin tänään ylsivät Pirkanmaan paikalliskamppailussa Pyrintö, joka kaatoi BC Nokian 88-77, Kobrat kukisti Seagullsin lukemin 85-81 ja Vilpas yllätti Kauhajoen Karhun luvuin 84-66.
Monya Prattin Vilpas yllätti Karhun kotonaan.
Antero Lehto johdatti Pyrinnön kotivoittoon Pirkanmaan derbyssä.
Austen Rowland johti Kobra-hyökkäystä mallikkaasti. Kuvat: Erkki Hautaviita.
Vilpas aloitti ottelun vahvasti, mutta vierasjoukkue vastasi kotijoukkueen vauhtiin toisella jaksolla ja puoliajalle mentiin Karhun kahden pisteen johtoasemassa.
Toinen puoliaika oli lopulta salolaisten juhlaa. Karhu johti vielä kolmannen jakson loppupuolella kahdeksalla pisteellä, mutta Vilpas vei viimeisen jakson selvästi 27-13 ja näin ollen koko ottelun selvin lukemin.
- Hyvän alun jälkeen passivoiduimme, mutta onneksi loppuun saatiin korjausliike, jolla peli kääntyi meille, tiivisti Vilppaan valmentaja Mikko Tupamäki.
Vilppaan jenkkitrio Monyea Pratt, Doug Wiggins ja Austin Dufault heittivät 14 pistettä mieheen. Vieraiden ykkönen oli erinomaisen ottelun pelannut Antti Kanervo (22/7).
Tampereen Pyrintö voitti ensimmäistä kertaa tällä kaudella BC Nokian. Tasalukemissa menneen avauskympin jälkeen isännät saivat ison vaihteen päälle ja toinen neljännes kirjattiin isännille 28-11.
Pyrintö johti kolmannen jakson puolivälissä jo 23 pisteellä, mutta BC Nokia kipusi viime minuuteilla kahdeksan vielä pisteen päähän.
- Valmistauduimme tähän peliin todella hyvin viikolla ja onnistuimme puolustuksessa erinomaisesti, Pyrintö-luotsi Ilkka Palviainen summasi.
Koko ottelun pistekuningas oli nokialaisten tuorein kasvo Louis Flores (27/4). Voittajien pisteykkönen oli 19 pistettä naulannut Antero Lehto.
Lapualla paremmalla taisteluilmeellä parketilla esiintyi lauantaina kotijoukkue, jonka hyökkäystä tahditti hiljattain paluun joukkueeseen tehnyt Austen Rowland, joka naulasi 27 pistettä ja jakoi kahdeksan syöttöä.
Vahvan kolmannen jakson esittänyt Kobrat varmisti voittonsa viemällä loppuminuutit 8-2, sen jälkeen Seagulls käväisi johdossa kaksi minuuttia ennen loppua.
- Suurin kysymys oli, että pystymme pärjäämään levypallopelissä. Austen Rowland organisoi peliä hienosti ja toi sitä kaivattua johtajuutta ja saimme voiton, Kobrien penkin päässä operoiva Derrick Crayton jakoi kiitosta.
Seagullsin tehoista vastasi 23 pistettä kerännyt Jason Conley.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.