Korisliigassa muhi yllätyksiä, Lappeenranta voittoon Kauhajoella

10.11.2012 Korisliigan lauantaikierroksen otteluissa muhi useampikin yllätys, mutta sellainen toteutui vain Kauhajoella, jossa Namika Lappeenranta haki kotijoukkue Karhusta jatkoaikavoiton 106–110 (95–95, 51–46). Tampereen Pyrintö selvisi Salon Vilppaan piinasta ja Joensuun Kataja pystyi lopettamaan Lapuan Korikobrien pyristelyt.

Matt Gibsonin hirmupeli johdatti Lappeenrannan Namikan vierasvoittoon Kauhajoella.

Kenneth Lowen Pyrintö puolusti ansiokkaasti kotikenttäänsä Vilpasta vastaan.

Antti Kanervon Kataja selvisi Lapuan Korikobrien piinasta. Kuvat: Namika Lappeenranta, Kai Kilappa & Francois Perthuis.

Lappeenrantalaiset johtivat Kauhajoella pelattua ottelua pitkään, kunnes Karhu sai puolustuspelinsä urilleen, vei neliminuuttisen 18-2 ja siirtyi 15 pisteen johtoon.

 

Karhun kiskaisu ei kuitenkaan lannistanut lappeenrantalaisia, jotka kuroivat eron hiljalleen umpeen. Lopulta Matthew Gibsonin viime hetken kolmonen siirsi ratkaisun jatkoajalle, jonka alussa Jason Conley otti ohjat vieden vieraat karkuteille.

 

– Olemme tänä syksynä romahtaneet kaikkia liigan kärkijoukkueita vastaan, mutta nyt käänsimme pelin voitoksemme tukalassa tilanteessa. Jouduin ottamaan Gibsonin neljännen virheen vuoksi vaihtoon juuri kun Karhu oli repäissyt 15 pisteen johdon. Vaihdoimme taktiikkaa radikaalisti ja siirryimme paikkapuolustukseen, joka sitten toikin voiton, hehkutti Lappeenrannan valmentaja Lassi Tuovi.

 

Voittajien yhdysvaltalaiskolmikko mätti huimat 85 pistettä. Hurjat pisteet upottanut Matthew Gibson (37/4/3 syöttöä/5 riistoa) oli kentän kuningas, mutta myös Greg Logins (26/9) ja Jason Conley (22/5/4 riistoa) pelasivat mainion ottelun. Lappeenrannan kotimaisesta jaostosta Antti Niskanen (11/5) ja Clifton Jones (7/5/3 syöttöä/3 riistoa) tukivat kärkikolmikkoa.

 

Karhulta kuusi miestä ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Kärjessä olivat Eldar Skamo (17/0/3 syöttöä), Tremaine Ford (16/12/3 blokkia) ja J’Nathan Bullock (15/10/5 syöttöä).

 

Vilpas ahdisteli liigakärkeä

 

Liigaa johtava Tampereen Pyrintö oli kotikentällään Pyynikillä vaikeuksissa vasta kaksi peliä voittaneen Salon Vilppaan kanssa. Pyrintö voitti kuitenkin lopulta 89–80 (40–37).

 

Tasainen peli alkoi kotiyleisön tyrmistykseksi kallistua Vilppaalle kolmannella jaksolla. Salolaiset veivät jakson ensimmäiset kuusi minuuttia 6-20 ja nousivat 11 pisteen johtoon.

 

Päätösjaksolla Pyrintö kuitenkin vääntäytyi kolmessa minuutissa ohi. Kolme minuuttia ennen loppua joukkueet mittelivät tasatilanteessa 80–80, mutta Pyrintö onnistui viime hetkillä vapaaheitoissaan ja karkasi yhdeksän pisteen voittoon.

 

– Puolustimme viimeiset kolme minuuttia kuten meidän pitäisi ja pystyimme kääntämään sen avulla lopullisesti ottelun. Tiistain EuroChallenge-kotiavausta ajatellen ottelu oli juuri sitä, mitä tarvitsimme, iloitsi Pyrinnön päävalmentaja Ville Tuominen.

 

Pyrinnön parhaat olivat LaMonte Ulmer (19/5), Kenneth Lowe (19/1/3 syöttöä) ja Antero Lehto (16/0/4 syöttöä).

 

Vilppaasta Shawn Atupem (18/5), Eero Lehtinen (12/4/3 syöttöä) sekä polvivaivaisen Marquis Hallin tuuraajaksi saapunut Adam Brown (16/2/3 syöttöä) olivat tehokkaimmat.

 

Kataja lähellä käärmeenpistosta

 

Joensuun Kataja otti viidennen peräkkäisen voittonsa päihittämällä loppuun asti kiemurrelleen lapualaisvieraansa Korikobrat 101–96 (51–44).

 

Kataja aloitti ottelun kiskomalla taululle 14-0-lukemat ja venytti toisella neljänneksellä johtonsa parhaimmillaan 16 pisteeseen. Joensuulaisiin iski kuitenkin ottelun edetessä takalukko, ja Korikobrat aloitti takaa-ajonsa. Kolmannen jakson lopussa Korikobrat siirtyi ottelussa jo johtoon.

 

Vielä 20 sekuntia ennen loppua Kobrat sähisi vain kolmen pisteen päässä. Antti Kanervon ja Jonte Flowersin viime sekuntien vapaaheitot kuitenkin johdattivat Katajan turvaan.

 

Katajan parhaat olivat Jonte Flowers (26/10) ja Johnell Smith (26/7/7 syöttöä). Myös Petri Virtanen (16/0) ja Antti Kanervo (15/0) saavat olla iltapuhteeseensa tyytyväisiä.

 

Peräti 16 kolmen pisteen koria heittäneen Korikobrien ulkomaalaistrio Dominique Coleman (21/8/6 syöttöä)-Chris Commons (20/10)-Dwight Tolbert (19/6) oli vahva. Kaaren takaa osui myös neljä kolmosta säkittänyt Samuel Haanpää (15/10).

 

(STT-Basket.fi)

Lisätietoja: Korisliiga
 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia