Korisliigassa yllätysten kierros

22.10.2014 21:34 Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme tasaista ottelua, joissa voitot menivät yllättäjille eli sarjataulukossa alempana oleville joukkueille. Suurimmasta yllätyksestä vastasi Namika Lahti, joka haki Loimaalta voiton Bisonsista tuloksella 82-75 (37-37).

Cameron Bennerman oli Namika Lahden tehomies biisonien kaadossa.

Hongan Ike Udanoh oli hurjalla päällä Katajaa vastaan tehden 33 pistettä ja hakien 17 levypalloa. Kuvat: Francois Perthuis.


Bisons johti peliä suurimmaksi osaksi, mutta menetti voiton viimeisellä minuutilla lahtelaisten karattua 73-73 -numeroista 80-73 -johtoon.

 

- Saimme lopun ratkaisuhetkillä puolustuksen sujumaan ja hyökkäyspäässä lopetimme pallon hukkaamisen. Tämä oli jännittävä ja hyvätasoinen matsi, jossa pelaajamme nostivat hienosti tasoaan, kehui Namikan valmentaja Ilkka Palviainen.

 

Kauden toisen voittonsa ottaneen Namikan tehomiehinä kunnostautuivat Cameron Bennerman 20:llä ja Ryan Wright 17 pisteellä.
 

Roope Ahonen heitti Bisonsille 18 ja Travis Nelson 16 pistettä. Bisonsin polvivaivainen maajoukkuesentteri Tuukka Kotti ei aloittanut vieläkään kauttaan.

 


Honka vei päätösjaksolla
 

Joensuun Kataja vieraili jo toisen kerran tässä kuussa Espoossa Tapiolan Hongan vieraana. Kataja voitti edellisen kohtaamisen, mutta nyt Honka oli parempi 99-87 (45-46).
 

Honka nykäisi tasaisessa pelissä päätösjaksolla 73-73 -lukemista 80-73 -johtoon. Kataja ei päässyt enää viittä pistettä lähemmäs.

- ​Katajan paikka passivoi meitä ensimmäisellä puoliajalla, se menee omaan piikkiin. Lopulta keksimme keinot: saimme puolustuksen ja levypallopelaamisen kuntoon ja pääsimme juoksemaan, Hongan päävalmentaja Tuomas Iisalo kertoi.
 

Hongan sankariksi nousi Ike Udanoh 33 pisteellä ja 17 levypallolla. Emmanuel Ubila säesti 24 pisteellä.
 

Ilman Teemu Rannikkoa pelanneessa Katajassa toinen takamies Petri Virtanen otti ratkaisijan roolia 24 pisteen edestä. Robert Arnold teki pisteen vähemmän.

 


Kobrat yllätti kärkijoukkue KTP:n
 

Keskiviikon kolmas yllätys koettiin Lapualla, jossa Korikobrat kukisti kärkijoukkue KTP:n 77-74 (36-36).

KTP johti tasaista peliä vielä viimeisellä minuutilla 70-69, mutta Korikobrat vei loppuhetket 8-4.
 

Koikobrat tuhri 25 pallonmenetystä, mutta voitti D.J. Richardsonin 23 pisteen vauhdittamana. Kenneth Simms oli KTP:n tehokkain 18 pisteellä.

 

 
28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

Näytä lisää vastaavia