9.3.2007 KTP sai tukevamman otteen Korisliigan pudotuspelien kotikenttäedusta, kun se voitti tasapisteissä olleiden joukkueiden kohtaamisessa Kotkassa Namika Lahden 97-88 (51-47) -tuloksella.
KTP, Namika Lahti ja ToPo ovat sarjataulukossa sijoilla 3-5 ja myös jäänevät näille paikoille, kun Kataja ja Honka ovat viemässä kärkisijat ja muut ovat jo reilusti jäljessä. Kolmikosta kaksi parasta pääsee aloittamaan pudotuspelit kotihallissaan.
KTP repäisi Namika Lahtea vastaan 12 pisteen johdon ja pysyi edellä kolmannen jakson puoliväliin asti. Sen jälkeen voitosta kamppailtiin tasaisesti, kunnes KTP hivuttautui uudestaan päätösjakson puolivälissä 79-78 -tilanteesta vähitellen yhdeksän pisteen voittoon.
Kotkalaissankariksi kohosi Toni Ilmonen, jonka käsi kävi kuumana kolmoskaaren takaa: Ilmonen upotti yhdeksästä kaukoheitostaan seitsemän ja keräsi kaikkiaan 25 pistettä. Andre Foreman ja Jermaine Spivey heittivät 19 pistettä mieheen. KTP:ltä puuttui joukkueen paras pistemies Jerald Fields, joka oli matkustanut Yhdysvaltoihin esikoisensa syntymän vuoksi.
Kolmannen peräkkäisen tappion kärsineestä Namika Lahdesta Augenijus Vaskys heitti 28 pistettä ja Lee Scruggs 20.
(STT)
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.