Kouvojen kolmanneksi vahvistukseksi tuttu Taylor

15.6.2012 Korisliiga-joukkue Kouvojen kolmas amerikkalaispelaaja on joukkueen kanssa viime keväänä kaksi kuukautta harjoitellut 190-senttinen ja 88–kiloinen Vernon Taylor. Takamiehenä pelaava Taylor, 25, piipahti kevään aikana miesten I divisioonassa Säynätsalon Riennon riveissä – samassa joukkueessa, josta Kouvoihin tuli tänä kesänä 20-vuotiaiden maajoukkueen mukaan valittu Jere Luoma.

Säynätsalon riveissä pelaamissaan kahdessa ottelussa Taylor tilastoi vakuuttavat keskiarvot; 28,0 pistettä, 6,0 levypalloa, 4,0 syöttöä ja huikeat 5,5 riistoa 35 minuutissa. Paikallisottelussa Äänekosken Huimaa vastaan hän nakutti peräti 34 pistettä.

Taylor valmistui viime vuonna isojen yliopistojen pääsarjaa pelaavasta Troyn yliopistosta, viimeisen kauden tilastojen ollessa 15,7 pistettä, 5,0 levypalloa, 2,1 syöttöä ja 1,1 riistoa keskimäärin 31,7 minuutissa. Valmistumisensa jälkeen hän on pelannut Kreikassa, Libanonissa ja Marokossa.


- Viime kaudella Taylorista jäi meille hyvä kuva ja sitä vahvisti nämä hänen kaksi ottelua Säynätsalon paidassa. Hyvänä avoimen kentän pelaajana hän sopii hyvin selkeästi edellistä kautta vauhdikkaampaan pelityyliimme. Taylor harjoittelee kesän ex-pelaajani Arizona Reedin kanssa henkilökohtaisen taito- ja fysiikkavalmentajan alaisuudessa South Carolinassa. Hän liittyy kokoonpanoomme Dallis Joynerin kanssa jo elokuun alussa, Chris Hesterkin tulee jo elokuun puolessa välissä – tämän mahdollistaa meille hyvän valmistautumisen sarja-avaukseen, kommentoi Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen tyytyväisenä.

- Uskomme Taylorin omalta osaltaan auttavan meidät mukaan pudotuspeleihin, joissa haluamme haastaa vastaan tulevat joukkueet. Tämä on osa meidän kokonaisvaltaista tavoitettamme, johon kuuluu yhtenä asiana pelaaminen kansainvälisessä sarjassa kaudella 2014-15, taustoittaa edustusjoukkueesta Kouvojen johtokunnassa vastaava Mikko Sydänmaanlakka, jolla on itselläänkin kokemusta kansainvälisistä peleistä Kouvojen riveissä.
 

Kouvot on tehnyt sopimukset jo 11 pelaajan kanssa lokakuussa alkavalle kaudelle eli Vernon Taylorin, Antto Nikkarisen, Samuli Vanttajan, Ilari Seppälän, Aleksi Akpason, Atte Pertun, Chris Hesterin, Dallis Joynerin, Juuso Kauppisen, Jere Luoman ja Juuso Mäenpään kanssa.

Lisätiedot: Kouvojen nettisivut

Asiat

 
2.4.2025 20:26 Pääjuttu

Kauden tasaväkisin puolivälieräsarja päätökseen: Salon Vilpas jatkaa välieriin!

Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.

2.4.2025 20:20 Naisten Korisliiga

EBT taisteli tiensä välieriin pitkän kaavan jälkeen

Naisten Korisliigan neljäs välieräjoukkue on selvillä, kun EBT kaatoi Kouvottaret vieraskentällä jatkoajan jälkeen 78-74. Aiemmin välieräpaikkansa olivat varmistaneet PeKa, Honka ja ToPo.

2.4.2025 11:10 Pääjuttu

HKVT 2025 aloittaa toukokuussa

HKVT-koulutuksen valmentajat on valittu. Mukaan on valittu soveltuvuuskokeiden perusteella 18 valmentajaa ja ilahduttavasti joukkoon mahtuu valmentajia joka puolelta Suomea.

2.4.2025 10:38 Korisliiga

Antero Lehdon huima pelaajaura päättyy

Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.

1.4.2025 10:55 Suomalaiset ulkomailla

Pekka Salminen Islannin naisten maajoukkueen päävalmentajaksi

Suomen naisten maajoukkueen edellinen päävalmentaja Pekka Salminen, 62, toimii jatkossa Islannin naisten maajoukkueen päävalmentajana. Salminen solmi karsintasyklin mittaisen sopimuksen, joka sisältää jatko-option.

1.4.2025 07:42 NCAA

Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät NCAA:n lopputurnauksen Final Fouriin

Yhdysvaltojen NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA marssivat viikonloppuna Final Fouriin, kun UCLA kaatoi ensin Ole Missin ja sitten LSU:n.

31.3.2025 20:27 Korisliiga

Nikkarinen ja Rougeau johtivat Seagullsin välieriin – Korihait venytti ottelusarjan Vilpasta vastaan viidenteen peliin!

Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.

31.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

31.3.2025 19:35 Suomalaiset ulkomailla

Aatu Kivimäki valmiina kevään ratkaisuotteluihin – ”Parhaat pelit edessä”

Slovakian liigassa saatiin runkosarja päätökseen viime viikolla ja Aatu Kivimäen Patrioti Levice nappasi itselleen runkosarjan voiton. Kivimäki lähtee luottavaisin mielin mestaruusjahtiin.

31.3.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

PostNord tuo kisahuuman luoksesi: Susijengin pääyhteistyökumppani PostNord koriksen EM-kisojen viralliseksi kumppaniksi

Susijengin pitkäaikainen pääyhteistyökumppani PostNord toimii tulevana kesänä Tampereella pelattavien koripallon EM-kisojen kumppanina.

Näytä lisää vastaavia