31.10.2008 Kouvolan Kouvot haki Korisliigassa Kymenlaakson paikallispelistä voiton Kotkasta. Kouvot käänsi tasaisen pelin voitokseen 71-75 (39-32) -tuloksella. Uudessakaupungissa kotijoukkue Korihait piti pintansa viime hetkien korilla sarjanousija Forssan Koripoikia vastaan.
Kouvot repäisi voittonsa viimeisen kahden minuutin aikana, jolloin KTP:n korinteko hyytyi ratkaisevasti. Kotijohto 71-69 kääntyi, kun Kouvot vei viimeisen pariminuuttisen puhtaasti 6-0.
- Tasainen peli olisi voinut kääntyä kuinka tahansa, mutta me saimme lopussa muutaman vapaaheiton enemmän koriin. Brian Swift oli meillä ratkaisuroolissa viimeisen viiden minuutin aikana. Ihme että ylipäänsä voitimme noilla levypallolukemilla, hämmästeli Kouvojen valmentaja Jukka Toijala levypalloja, jotka KTP vei 48-27 -lukemin.
Swift heitti Kouvoille 21 pistettä ja Ronny LeMelle 17. Polvivammasta toipunut Jukka Kataja avasi kautensa tehtyään 20 minuutissa kaksi pistettä.
Kotijoukkueen parhaita pistemiehiä olivat Steve Smith 17:llä ja Damon Williams sekä Ville Mäkäläinen 13 pisteellä.
Nousijajoukkue Forssan Koripojat pääsi lähelle kauden ensimmäistä vierasvoittoaan, kun se kamppaili Uudessakaupungissa voitosta viime sekunneille asti. Korihait nappasi kuitenkin täpärän voiton 77-76 (42-32) -tuloksella.
Korihait näytti ratkaisseen pelin jo ensimmäisellä neljänneksellä, kun se karkasi kuuden minuutin 21-0 -jaksolla 31-10 -jaksovoittoon.
FoKoPo hivuttautui kuitenkin pikkuhiljaa peliin mukaan ja kolmannen jakson lopulla vieraat nousivat johtoonkin. Korihait pääsi taas niskan päälle noustuaan toiseksi viimeisellä minuutilla 75-70 -johtoon, mutta FoKoPo nousi vielä edelle 75-76 -tilanteessa. Korihaiden Alain Larochen kori neljä sekuntia ennen loppua sinetöi kotivoiton.
Korihaista Bojan Sarcevic teki 21 pistettä ja Laroche 20.
Tässäkin pelissä hävinnyt joukkue vei levypallot selvästi 40-23. FoKoPon väkivahva tehomies Charles Thomas kahmi levypalloja 14 ja nosteli 23 pistettä. Hänen pelikaverinsa Arkansasin yliopistosta, Vincent Hunter heitti 19 pistettä.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.