4.11.2004 Koripallon Sparliigan voitokkaasti aloittanut Lappeenrannan NMKY kärsi toisen tappion peräkkäin, kun Kouvolan Kouvot haki keskiviikkokierroksella kauden ensimmäisen vierasvoittonsa, vieläpä yllättävän suurella erolla 66–87 (28–40) tuloksella.
Kouvot karkasi toisella ja kolmannella jaksolla voittoon nimenomaan joukkueena, kun vastustaja yritti enemmän yksilötasolla. Kouvojen tehomieheksi nousi ruotsalainen Luke Dean 27 pisteellä. Anssi Kinnaslampi heitti 23 pistettä ja Juho Kailio onnistui erinomaisesti pelinjohtajana. Kouvojen voittoa olivat luotsaamassa kakkosvalmentaja Jarno Mäkelä ja lonkkaansa paranteleva Jukka Toijala, kun ykkösvalmentaja Jouni Grönroos toipui sairaalassa leikkauksesta. Kotijoukkueesta vain Andre Foreman pääsi normaalitasolleen 22 pisteen veroisesti.
Kouvojen tavoin myös Vantaan Pussihukat otti sarjakauden ensimmäisen vierasvoittonsa, kun sarjan jumboksi jäänyt Pyrbasket hävisi Tampereella PuHulle 86–93 (40–43). Pussihukat pohjusti voittonsa kolmannella jaksolla, jonka se voitti 29–18. Voittajien tasaisen tehotrion muodostivat Kimi Klingberg 20:llä, Martti Kuisma 19:llä ja Phil Hickey 18 pisteellä. Pyrbasketia eivät auttaneet Lamont Turnerin 28 pistettä riittävästi.
Myös Turussa maustettiin tätä yllätysten kierrosta, kun sarjatulokas Aura Basket päihitti sarjaa johtavan Namika Lahden 88-85 (49-49). Alusta loppuun asti tasaisen pelin turkulaissankareiksi nousivat amerikkalaiset Boakai Lalugba 36 pisteellä ja Luke Lloud 18 levypallolla. Ilman Teemu Lainetta pelanneen lahtelaisjoukkueen parhaana palkittiin Tom Gustafsson.
Sarjan hännille juuttunut Korihait otti kotiyleisönsä riemuksi kauden toisen voittonsa KTP:n kustannuksella pistein 93–91. Ratkaisu nähtiin reilu minuutti ennen päätöstä, kun KTP:n johtaessa 86-88 vieraiden Jari Vekkilä otti viidennen virheensä ja perään teknillisen, ja seuranneista neljästä vapaaheitosta Gerald Lee Jr. pisti kolme sisään. Sivurajan jälkeen Lee Jr. teki vielä pelikorin, ja Korihaiden johto piti loppuun asti.
Toni Ilmosen heittokäsi kävi tulikuumana, kun Äänekosken Huima löi Joensuun Katajan pisteisiin 92-89 päättyneessä jännitysottelussa. Ilmonen viskoi 11 kolmosesta 7 pohjaan kasaten yhteensä 27 pistettä. Ilmosta vastaan pelannut Katajan jenkki Llewellyn Smalley ylsi melkein samaan osuen 10 kolmosestaan 6. Ratkaisurooliin nousi myös Huiman Juha-Matti Hirvanen, joka heitti loppuhetkillä ensin kolmosen ja perään kakkosen - hänen ottelun ainoat pisteensä. Huiman riveissä debytoi pelintekijä Jeremiah Johnson heittäen 17 pistettä.
Espoon Honka kaatoi Vilpas Vikingsin Salosta luvuin 75–68 ottelussa, joka oli kehnotasoinen, mutta jännittävä. Ratkaisijaksi nousi Pyrbasketissa viime kaudella pelannut Lynn Washington nakkaamalla kovalla kakkosella kymmenen sekuntia ennen päätöstä Hongan viiden pisteen karkumatkalle. Washington viimeisteli vielä viivalta loppuluvut, ja nousi ottelun tehokkaimmaksi 21 pisteellä. Vilpas voitti levypallot luvuin 43-36, mutta sille kirjattiin 6 menetystä Honkaa enemmän.
(STT)
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.