16.3.2007 Pudotuspelipaikasta, mutta toisaalta SM-karsintasarjaan joutumista vastaan, taisteleva Kouvot joutuu suurella todennäköisyydellä tulemaan toimeen loppukauden ilman pelintekijä Wayne Bernardia ja laituri Terrance Robersonia.
Bernard loukkaantui keskiviikkona Korisliiga-kierroksen ottelussa Team Componentaa vastaan. Miehen kyljessä on lihasrepeämä. Roberson puolestaan kärsii takareisivammasta.
- Urheilu on tällaista, eikä loukkaantumisilta voi välttyä. Tässä tapauksessa tuntuu kuitenkin siltä, että kaikki lait ovat olleet meitä vastaan tällä kaudella, Kouvojen päävalmentaja Jukka Toijala manasi perjantain Kouvolan Sanomissa.
Kouvot on ennen kolme viime kierrosta sijalla yhdeksän 32 sarjapisteellään. Kahden pisteen päässä niskaan hengittävät Tampereen Pyrintö ja UU-Korihait. Kolmikosta yksi joutuu todennäköisesti Pussihukkien seuraksi SM-karsintasarjaan, jossa joukkoon liittyy I divisioonan kakkonen ja kolmonen. Vain karsinnan voittaja lunastaa itselleen paikan Korisliigassa 2007-08.
Kouvolalainen Kouvot ei ole ainoa Korisliigan joukkue, jolla on terveysmurheita. Namika Lahden laituri Sydney Holmes huilaa joukkueensa loput runkosarjan ottelut ja yrittää saada vihoittelevan olkapäänsä pelikuntoon. Lahti on jo paikkansa pudotuspeleissä varmistanut, mutta kisailee ToPon ja KTP:n kanssa kotiedusta.
Tampereen Pyrinnön ”taskuraketti” James Wright on ollut jalkavaivojensa vuoksi kahdesta ottelusta sivussa. Pyrinnöltä on sivussa myös toinen takamies, Joni Harjula. Kaksikon poissaolo on kuitenkin avannut näyttöpaikan 176-senttiselle Riku Liljebergille, joka on kahdessa viimeisessä Korisliiga-ottelussa pussittanut 32 ja 13 pistettä jaellen molemmissa otteluissa viisi koriin johtanutta syöttöä.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.