Kouvot puristi kalkkiviivoilla ohi Forssasta

23.11.2008 Kouvolalainen Kouvot haki Korisliigassa täpärän voiton Forssasta, jossa kovana kotijoukkueena kunnostautunut FoKoPo menetti lopussa johtonsa ja voitto lipui Kouvoille 71-66 (42-38) -tuloksella.

Kouvot piti muutaman pisteen johtoa kolmen jakson ajan, mutta viimeisen neljänneksen alussa Forssan Koripojat nousi ensi kertaa edelle, parhaimmillaan kahdeksalla pisteellä.

FoKoPo johti vielä viisi minuuttia ennen loppua 64-57, mutta kun isäntien peli hyytyi, käänsi Kouvot viime minuuteilla pelin edukseen.

– Olimme jo haudan partaalla, mutta lopussa saimme penkiltä lisää voimaa ja peli kääntyi vähän onnekkaastikin meille, totesi Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.

Tasaisesta voittajajoukkueesta Ronny LeMelle teki 18 pistettä ja takamiespari Brian Swift-Roope Suonio molemmat 12.

FoKoPon ykkönen oli 25 pistettä heittänyt Vincent Hunter. Hänen lisäkseen vain Teemu Heiskanen pääsi kaksinumeroisiin lukemiin, 13:een. 

Kataja kukisti Componentan 

Korisliigassa kakkosena oleva Joensuun Kataja otti kotivoiton Team Componentan 86-73 (38-31) -numeroin.

Kataja hallitsi peliä koko ajan ja nousi päätösjakson alussa jo 18 pisteen johtoon.

Larry Blair ja Jeremiah Wood heittivät molemmat Katajalle 21 pistettä ja Juho Nenonen 16. Wood kahmi lisäksi kauden levypalloennätyksen 22.

Componentan teho keskittyi yhdysvaltalaistrioon, kun Frank Richards teki 26 pistettä, ensimmäisen Korisliiga-pelinsä pelannut Kenneth Henderson 17 ja Darrel Waters 12. 

(STT) 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia