7.6.2012 Korisliigassa pelaava Kouvot on vahvistanut rivejään toisella amerikkalaispelaajalla. Joukkueen uusi sisäpelaaja on tasan kaksimetrinen Dallis Joyner, 22. Voimakasrakenteinen, peräti 125-kiloinen Joyner pelasi viime kauden kotimaassaan isojen yliopistojen NCAA I divisioonaa Stony Brookin riveissä.

Stony Brook voitti kauden aikana 32 ottelustaan 22, joka oli koulun historian paras suoritus koko I divisioonataipaleensa aikana. Joyner oli avausviisikossa kaikissa otteluissa ja otti koulunsa tilastohistoriassa ykköspaikan torjunnoissa (83), kakkospaikan levypalloissa (731) ja sijan kahdeksan pisteissä (903). Viime kauden keskiarvot olivat hänellä 9,0 pistettä ja 6,6 levypalloa. Ansioistaan hänet huomioitiin valinnalla lohkonsa All Tournament –joukkueeseen.
- Joyner on vahvarakenteinen voimahyökkääjä, joka kantaa painonsa hyvin. Haimme pelaajaa, joka pärjää korin alla 1 vastaan 1 –tilanteissa vastustajan senttereitä vastaan niin, ettei muun joukkueen tarvitse auttaa häntä puolustuksessa. Hyökkäyksessä hän pystyy pallollisen screen-tilanteesta viimeistelemään kovalla prosentilla tai vaihtoehtoisesti luomaan tilaa takapelaajiemme ajoille, kuvailee Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen uusinta pelaajaansa.
- Olen erittäin innoissani saadessani olla Kouvojen uusin jäsen. Toivon pystyväni tuomaan joukkueeseen sitä, mikä vie meidät pudotuspeleihin alkavalla kaudella, viestitti Dallis Joyner Kouvojen tiedotteessa.
- Vahvistamme joukkuettamme vielä yhdellä amerikkalaispelaajalla sekä omilla pelaajillamme. Joukkueemme on poikkeuksellisesti kasassa jo ennen juhannusta ja ulkomaalaispelaajatkin saapuvat harjoitukseen jo elokuun alussa, kommentoi Kouvojen toimitusjohtaja Jukka Kyöstilä.
Kouvoilla on sopimukset lokakuussa alkavalle kaudelle Dallis Joynerin lisäksi Antto Nikkarisen, Samuli Vanttajan, Ilari Seppälän, Aleksi Akpason, Chris Hesterin, Atte Pertun, Juuso Kauppisen, Jere Luoman ja Juuso Mäenpään kanssa.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.