18.2.2011 Kouvot nuiji Korisliigan perjantain pelissä Lappeenrannan NMKY:n entistä tiiviimmin putoamiskarsijan paikalle, kun kouvolalaiset voittivat jo neljännen kerran tällä kaudella LrNMKY:n. Vierasvoitto merkittiin nyt 88-78 (45-35).
B.A. Walkerin Kouvot kukisti LrNMKY:n neljännen kerran.
Sefton Barrettin KTP haki helpon voiton Tarmosta. Kuvat: Kai Kilappa.
Kouvot hallitsi peliä, mutta kotijoukkue nousi viimeisellä jaksolla parhaimmillaan pisteen päähän kolmisen minuuttia ennen loppua.
- Saimme loppuhetkillä hyökkäykseemme malttia ja tasapainoa, joiden ansiosta joko käytimme heittopaikat hyväksemme tai pääsimme hyökkäyslevypalloihin. Näin pääsimme tekemään voittoon tarvitut pisteet, tiivisti Kouvojen valmentaja Jyri Lehtonen.
B.A. Walker heitti Kouvoille 23 ja Ville Kaunisto 20 pistettä.
LrNMKY:n tehokkaimpia olivat Malik Moore 20:llä ja HL Coleman 19 pisteellä.
KTP:llä ei ollut vaikeuksia ottaa reilua 82-53 (41-31) -kotivoittoa Porvoon Tarmosta.
Voittokamppailu näytti olevan nopeasti ohi, kun kotkalaiset veivät ensimmäisen jakson 23-6. Tarmo pääsi puoliajalle kymmenen pisteen päässä, mutta kolmannella jaksolla kotijohto alkoi kasvaa uudestaan, kun Tarmo sai kymmenessä minuutissa aikaan vain kahdeksan pistettä.
Sefton Barrett teki KTP:lle 27 pistettä ja Clifton Jones kahmi 15 levypalloa. KTP pelasi ilman Jerald Fieldsiä, joka oli lentänyt hautajaisiin Yhdysvaltoihin.
Ilman Aubrey Conerlya pelanneen Tarmon tehokkain oli Jerrah Young 22 pisteellä.
Kouvojen ulkomaalaisvahvistukset tulevaan Korisliigakauteen ovat varmistuneet, kun viimeisenä nelikosta sopimuspaperiin luonnosteli nimensä 196-senttinen heittävä takamies Roger McFarlane.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Kouvojen paletti tulevalle Korisliiga-kaudelle täydentyy hyvää vauhtia. Seura on solminut ensi kauden mittaisen pelaajasopimuksen 198-senttisen ison laiturin Collin Hollowayn kanssa. Holloway on pelannut kolmessa yliopistossa ja valmistui kuluvan vuoden keväänä Samfordin yliopistosta.
Uudenkaupungin Korihaiden neljäs ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle on 28-vuotias laituri Bobby Planutis. 203-senttinen Planutis on tuttu Korisliigasta kaudelta 2023–24, jolloin yhdysvaltalaispelaaja pelasi Lahti Basketballin riveissä.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.