Kouvot yllätti KTP:n, Namika Lahti saavutti FoKoPon

2.3.2013 Alkuvuonna kahdentoista voiton putkesta nautiskellut KTP sai tuta lauantaina toisen peräkkäisen tappionsa, kun Kouvot yllätti kotkalaiset Kymenlaakson paikallispelissä 83–63 (41–30). Liigan tyvessä Namika Lahti saavutti jälleen Forssan Koripojat, kun Namika haki jatkoaikavoiton Kauhajoen Karhun vieraana ja FoKoPo taipui kotonaan Korihaille.

Chris Hesterin Kouvot murjoi KTP:ta kotonaan.

Emmanuel Hollowayn Namika Lahti käväisi ryöstöretkellä Kauhajoella.

Alain Larochen Korihaiden johto säilyi Forssassa. Kuvat: Matti O. Koskinen & Francois Perthuis.

KTP hallitsi Kouvolassa käytyä paikallistaistoa ensimmäisen neljänneksen ajan, mutta Kouvot käänsi pelin kulun viemällä taukoa edeltäneen kuusiminuuttisen 17-4.

 

Kotkalaisvieraat eivät enää toipuneet, vaan jäivät täysin Kouvojen puolustuksen ruuvipenkkiin. Kouvot hallitsi levypallopeliä sekä järjesti aggressiivisella hyökkäyspelillään tiensä kerta toisensa jälkeen vapaaheittoviivalle, jolloin kotijohto kasvoi parhaimmillaan 28 pisteeseen.

 

– Keskityimme vain puolustuspeliin. Se onnistui hyvin ja tällä kertaa veimme myös levypallot Samuli Vanttajan johdolla, iloitsi Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen.


Vanttaja (9/17) oli korin alla omassa kastissaan. Kouvojen tehokkain oli Chris Hester (17/11/5 syöttöä), ja lisäksi Gilberto Clavell (18/5), LaMarr Greer (15/2) sekä Antto Nikkarinen (12/7/5 syöttöä) pelasivat hyvän ottelun.

 

KTP:sta Devonne Giles (14/9) keräsi parhaat tehot. Joukkue esitteli myös Sefton Barrettia lomittavan uuden amerikkalaispelaajansa Marcus Faisonin (10/6).

 

Namika Lahdelle jatkoaikavoitto Karhusta

 

Illan toinen yllätys nähtiin Kauhajoella, missä Namika Lahti nousi Korisliigan jumbosijalta mykistämällä 1,323-päisen kotiyleisön jatkoaikavoitolla 73–78 (44–39, 68–68).

 

Lahtelaiset aloittivat pirteästi ja johtivat tarkalla kaukoheittopelillään parhaimmillaan 12 pisteellä. Kolmannesta jaksosta alkaen Karhu sai puolustustaan tiivistämällä pelin kouriinsa, mutta Namikan Emmanuel Holloway toi pallonriiston jälkeisellä korillaan pelin väkisin jatkoajalle.

 

Jatkoajan herra ja hidalgo oli Namika Lahti. Ottelun ratkaisu alkoi kypsyä, kun Louis Johnson punnersi kakkosellaan ja vapaaheitollaan Namikan ensiksi 73–74-johtoon, ja hetkeä myöhemmin Holloway purjehti koko kentän läpi korintekoon.

 

- Joukkueen tahtotila oli tänään huikea. Kaikki himoitsivat voittoa eikä Karhun johtokaan saanut pelaajia taipumaan, kehui Namikan päävalmentaja Ilkka Palviainen.

 

Namikan amerikkalaiskolmikko Jordan Hasquet (22/2)-Emmanuel Holloway (21/9/5 riistoa)-Louis Johnson (20/12) oli erinomainen.

 

Giordan Watson (20/1/8 syöttöä/3 riistoa) keräsi Karhun komeimmat tehot. Haminn Quiantance (16/7/3 riistoa/2 blokkia) sekä ensimmäisen ottelunsa Karhun paidassa pelannut Eric Hicks (14/10) erottuivat kotijoukkueesta.

 

Korihaiden johto piti Forssassa

 

Forssassa FoKoPo ja Uudenkaupungin Korihait pelasivat kaksijakoisen pelin, jonka Korihait lopulta voitti 63–68 (21–35).

 

FoKoPo oli hukata mahdollisuutensa jo puoliaikaan mennessä tekemällä 20 minuutissa vain kuusi pelitilannekoria. Lisäksi joukkueen paras pistemies Charlie Burgess ajettiin ulos jo toisella neljänneksellä.

 

Korihait johti kolmannen jakson lopulla jo 20 pisteellä, mutta FoKoPo kiri pelin tasoihin vajaassa kymmenessä minuutissa. Lopulta Villematti Kopio pysäytti kolmosellaan FoKoPon kirin tilanteessa 61-61 ja viimeisen peliminuutin alussa Alain Laroche varmisteli vierasvoittoa hyppyheitollaan.

 

Korihaista Alain Laroche (20/10) ja T.J. Robinson (10/13) olivat tehokkaimmat. FoKoPosta Andrais Thorntonilta (12/14) syntyi tupla-tupla.

 

(Basket.fi-STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

Näytä lisää vastaavia