Kouvottaret kaatoi Forssan Alun naisten Korisliigan kärkiottelussa

19.10.2019 19:54 Naisten Korisliiga tarjosi lauantaina neljä ottelua. Suurin mielenkiinto kohdistui Kouvolaan, jossa sarjan tappioitta aloittaneet Kouvottaret ja Forssan Alku iskivät yhteen. Kouvottaret oli vahvempi lopulta 74-61 (29-36).

Kouvottarien Ameryst Alston ohittaa FoA:n Delaney Brucen ja viimeistelee kaksi pistettä. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Kärkiottelun ensimmäiset kaksi neljännestä oli vierasjoukkue FoA:n hienoista hallintaa. Kolmannella neljänneksellä ottelu kääntyi Kouvottarille sen viedessä neljänneksen nimiinsä lukemin 24-10. 

Sen jälkeen kotijoukkue ei päästänyt vieraita enää tuntumaan, vaan otti kauden viidennen voittonsa lopulta 74-61.

Kentän pistekuningatar Ameryst Alston, joka viimeisteli 26 pistettä. Claire Lamunu (15/20) haali jälleen tupla-tuplan itselleen ja penkiltä tullut Maria Koskinen oli 11 pisteellään oivalla pelipäällä.

FoA:n paras oli 18 pistettä viimeistellyt ja 13 levypalloa noukkinut Taru Tuukkanen. 

Ottelutilastot >

 

Peli-Karhut karkasi EBT:ltä avausjaksolla

Peli-Karhut karkasi avauskympillä 27-14-johtoon eikä EBT missään vaiheessa enää ottelun aikana päässyt kahdeksaa pistettä lähemmäs, vaan kotkalaiset veivät pisteet kotiin 80-70-voitolla.

- Millään tavalla mielistelemättä, mutta EBT on sarjan parhaita joukkueita. Pidän tätä kovana voittona. Alkukaudella meidän suurin heikkous on ollut levypallopeli ja tänäänkin annettiin vastustajalla 20 hyökkäyslevyä, mutta silti onnistuttiin voittamaan, PeKan päävalmentaja jakoi kehuja kotijoukkueelle.

PeKan paras oli 25 pistettä, yhdeksän levypalloa, kahdeksan koriin johtanutta syöttöä tarjoillut ja viidesti riistänyt Tiasha Gray. EBT:n paras oli tupla-tuplan väsännyt Carly Boag (21/14).

Ottelutilastot >

 

Awak Kuier hurjana HBA:n voittaessa Vimpelin Vedon

ViVe johti kotiotteluaan HBA:ta vastaan päätösneljänneksen alussa 53-45 ja johti koko toisen puoliajan viimeiselle minuutille asti. HBA kuitenkin loppunousunsa turvin haki 66-64-vierasvoiton Vimpelistä.

Awak Kuier viimeisteli 14 pistettä päätöskympillä ja ratkaisi ottelun onnistuneella kolmen pisteen heitollaan päätössummerin soidessa ottelun. Kuier viimeisteli 36 pistettä ja haki 14 levypalloa. ViVe parhaimmistoa olivat 18 pinnaa ja 10 levypalloa naisteen summanneet Amy Griffin ja Jamee Swan. 

Ottelutilastot >

 

Catz kaatoi Hyvinkään Pontevan

Lappeenrannan Catz otti kauden toisen voittonsa, kun se kaatoi avausvoittoa metsästävän HyPon kotikentällään 75-57 (41-34). Catz karkasi vierailtaan karkumatkalle hieman ennen puoliaikaa. HyPo nousi päätösneljänneksen alussa vielä kuuden pisteen päähän ennen kuin kotijoukkue meni menojaan.

- Olemme koko ajan parantaneet joukkueena peliä ja veikkaan että siitä tulee vieläkin parempaa. Koko ajan peli paranee, kun saamme vain treenattua enemmän yhdessä, kommentoi Catzin Reetta-Sofia Tulkki, joka viimeisteli uudeksi naisten Korisliigan piste-ennätyksekseen 11 pistettä.

Päävalmentaja Mika Haakana yhtyi Tulkin näkemykseen.

- Tämä viikko on ollut kokonaisuutena selkeä parannus aikaisempaan, ehkä ensimmäistä kymmentä minuuttia lukuun ottamatta. HyPo sai vaikeutettua peliämme todella paljon, mutta saimme lopussa tarvittavan eron. Äärimmäisen tärkeä voitto luonnollisesti.

Catzin parhaimmistoa olivat Jordan Jones (19/3/7), Natalie Day (16/7), Roosa Kosonen (13/5) ja tupla-tuplan viimeistellyt Erica Covile (10/16). HyPon Kristina Baltic (20/11) ja Titta-Riina Lepistö (16/11) vastasivat suuremmaksi osaksi joukkueensa pisteistä. 

Ottelutilastot > 

 

 
31.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo leimasi lippunsa välieriin - EBT siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigassa kolme välieräjoukkuetta on selvillä, kun jo aiemmin paikkansa varmistaneet PeKa ja Honka saivat seuraa ToPo:sta. EBT ja Kouvottaret ratkaisevat viimeisen paikan kohtalon keskiviikkona.

30.3.2025 15:42 Naisten Korisliiga

Honka eteni välieriin

Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.

29.3.2025 19:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ensimmäisenä joukkueena välieriin - ToPo ja Kouvottaret siirtyivät johtoon

Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.

28.3.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo käänsi pelin toisella puoliajalla ja otti avausvoittonsa puolivälierissä - Honka kaatoi Pyrinnön toistamiseen

Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.

27.3.2025 21:30 Naisten Korisliiga

Kouvottaret tasoitti EBT:tä vastaan - Peli-Karhut välierien kynnykselle

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.

26.3.2025 20:47 Naisten Korisliiga

Honka aloitti pudotuspeliurakkansa vahvasti

Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.

25.3.2025 21:56 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja EBT ryöstivät kotiedut itselleen - PeKa peittosi HBA:n

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.

25.3.2025 14:50 Naisten Korisliiga

Taru Tuukkasen huima ura päättyy tähän kauteen

Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.

25.3.2025 09:40 Naisten Korisliiga

Kokemus ja nuoruus vastakkain PeKa:n ja HBA:n ottelusarjassa - kovakuntoinen EBT kohtaa Kouvottaret

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.

24.3.2025 14:59 Naisten Korisliiga

BC Nokia haastaa runkosarjan voittaneen ToPo:n - Pyrinnön ja Hongan välisessä sarjassa vastakkain kaksi samantyylistä joukkuetta

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia