5.1.2024 10:01 Norjalais-yhdysvaltalainen laitahyökkääjä saapuu Kauhajoelle Saksasta.
Kauhajoki kertoo tiedotteessan solmineensa loppukauden kattavan pelaajasopimuksen 24-vuotiaan Kristian Sjølundin kanssa. Sopimus sisältää lisäksi seuran option seuraavasta kaudesta.
Sjølund on 203-senttinen ja 95-kiloinen laituri, jolla on sekä Norjan että Yhdysvaltain kansalaisuus. Alkukauden Sjolund on pelannut Saksan kakkosliigassa Medi Bayeruthissa, jossa tilastoihin kertyi 13 ottelussa 7,5 pistettä ja 2,2 levypalloa. Kyseessä on hänen ensimmäinen ammattilaiskautensa.
Viimeisen yliopistokautensa hän pelasi Portlandissa, jossa hän merkkautti 33 ottelussa keskimäärin 11,7 pistettä, 4,6 levypalloa ja 1,1 syöttöä. Kolmoset upposivat 38 prosentin tarkkuudella.
Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies kommentoi sopimusta samassa tiedotteessa:
– Kristianilla on varmasti paljon näyttöhaluja, kun rooli Bayreuthissa jäi melko pieneksi. Hän tuo meille isoon päähän lisää kaukoheittovoimaa ja sitä kautta monipuolisuutta. Uskon hänen sopeutuvan joukkueeseen hyvin, ja meillä on tammikuussa hyvin harjoitusaikaa tuoda uusi pelaaja mukaan.
Kauhajoen mukaan Sjølund liittyy kokoonpanoon heti, kun paperiasiat on saatu kuntoon.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.