1.4.2008 Korisliigan paikkansa säilyttäneen, mutta pudotuspelipaikkaa vaille jääneen KTP Basketin taustoilla on tapahtunut. Tiistaina kotkalaisseura tiedotti uuden hallituksen kokoonpanon sekä Jouni Enegrenin pestin päätoimisena toiminnanjohtajana. KTP ilmoitti myös solmineensa jatkosopimuksen joukkueen tehomiehenä tällä kaudella esiintyneen Steve Smithin kanssa.
Toista kauttaan Suomessa pelannut Smith oli KTP:n tehokkain pelaaja ja koko Korisliigan kolmanneksi paras korintekijä 21,7 pisteen keskiarvollaan. Lisäksi parimetrinen Smith haali huomaansa 8,7 levypalloa.
– Halusin tulla takaisin Kotkaan tämän seuran kulttuurin takia. Loukkaannuin syksyllä heti tänne tullessani ollessani vielä koeajalla. Tiedän, että monet muut joukkueet olisivat lähettäneet minut kotiin samassa tilanteessa. Sain jäädä kuitenkin tänne hoitamaan käteni kuntoon ja sain uuden mahdollisuuden joukkueessa. Olen siitä kiitollinen ja ensi kaudella tulen olemaan entistä parempi pelaaja, kertoi Italiassa pelaavan veljensä luona lomaileva Smith.
- Minulla oli itselläni hyvä kausi, mutta olen pettynyt joukkueemme kauteen. Meillä oli hyviä pelaajia ja meidän pitäisi olla nyt taistelemassa playoffeissa, eikä kesälomalla. Toivottavasti ensi kaudella kaikki pelaajat lähtevät tosissaan taistelemaan mestaruudesta, niin saamme palautettua KTP:n takaisin Suomen huipulle, Smith jatkaa.
Aiemmin KTP on solminut ensi kaudesta sopimukset Toni Ilmosen sekä Pasi Heinosen kanssa.
KTP Basketin päätoimisena toiminnanjohtajana aloittaa 1. toukokuuta Jouni Enegren. Enegren on toiminut aikaisemmin koripallon parissa useassa tehtävässä, viimeksi Kouvojen ja KTP:n valmentajana.
Uudessa tehtävässään Enegrenin päävastuualueina ovat seuran toiminnan pyörittäminen, markkinointi ja yhteistyökumppanit. Teemu Loikkanen jatkaa toistaiseksi joukkueen managerina Enegrenin apuna operatiivisessa toiminnassa.
KTP Basket ry:n hallitukseen tulevat uusina jäseninä Jyrki Lindström, Janne Perheenmies, Jari Autio, Pasi Mäkelä, Jouni Enegren ja Lasse Mustonen. Puheenjohtajana toimii Jyrki Lindström. Vanhasta kokoonpanosta Jyrki Vekkilä jatkaa hallituksessa.
- Hallitus kokoontuu ensimmäisen kerran ensi viikolla, jolloin tehdään tarkempia suunnitelmia ja mietitään työnjakoa. Tarkoituksena on palauttaa joukkue ja seura sille kuuluvalle tasolle, kertoi uusi puheenjohtaja Lindström.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.