22.3.2013 Korisliigaa johtava KTP kompuroi muutama viikko sitten häviämällä 12 pelin voittoputkensa jälkeen neljästä seuranneesta pelistään kolme. Nyt kotkalaisille kirjattiin kuitenkin kolmas perättäisvoitto, kun Korikobrat hävisi Kotkassa 101-78 (52-32). Illan muut voittajat olivat Korihait ja LrNMKY.
Devonne Gilesin KTP talloi Korikobrat jalkoihinsa.
Demond Wattin Korihait nousi tasapisteisiin Korikobrien kanssa.
Matt Gibsonin LrNMKY haki arvokkaan voiton Lahdesta. Kuvat: Kai Kilappa, Matti O. Koskinen & Francois Perthuis.
KTP:n ja Korikobrien peli repesi jo toisen neljänneksen alussa, kun KTP karkasi vierailtaan 41–20-johtoon. Viidennen pelinsä kymmenen päivän aikana raatanut Korikobrat ei tuon jälkeen päässyt enää 15 pistettä lähemmäs.
– Kun aloimme puolustaa, se oli siinä. Ei tämä ole sen vaikeampaa, etenkin kun meillä riittää heittäjiä. Pelin toinen puolisko oli jo pelailua, summasi KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen.
Kuten Toiviainen totesi, KTP:n riveistä todella löytyi heittäjiä. Liigakärki upotti 15 kolmosta 54% osumatarkkuudella. Jukka Matinen (23/4) onnistui kaaren takaa kuudesti ja Antwine Williams (21/6/4 syöttöä/2 blokkia) viidesti, Devonne Giles (21/10/2 blokkia) teki tuhojaan lähempää.
Kobrista Samuel Haanpää (20/4) upotti korkeimmat pisteet.
Korikobrien tappion myötä Uudenkaupungin Korihait nousi lapualaisten kanssa tasapisteisiin kamppailemaan viimeisestä pudotuspelipaikasta, kun Korihait haki Kouvolan Kouvoista 82-76 (38-34)-kotivoiton.
Kouvot käväisi edellä kolmannen jakson alussa, jonka jälkeen Korihait otti ohjat. Kotijohto kasvoi suurimmillaan 14 pisteeseen seitsemän minuuttia ennen loppua.
Korihaiden tehomiehet olivat niin piste- kuin levypallorintamallakin riehuneet T.J. Robinson (27/17) sekä Demond Watt (21/16/3 blokkia).
Kouvoista vastaaviin lukemiin ylsi vain Gilberto Clavell (23/3). Samuli Vanttaja (10/11) merkkautti tupla-tuplan.
Lappeenrannan NMKY jätti lahtelaisen kaimaseuransa putoamisvaaraan hakemalla Namika Lahdesta 63–73 (32–37)-vierasvoiton.
Vieraat johtivat peliä toisen jakson alusta alkaen, mutta lahtelaisten voittotoiveet elivät vielä kolmisen minuuttia ennen loppua numeroissa 59–60.
Matt Gibsonin kolmonen ja kakkonen sekä Greg Loginsin kakkonen veivät kuitenkin seuraavan minuutin aikana lappeenrantalaiset tavoittamattomiin, ja loppuluvut upotettiin vapaaheittoviivalta.
Voittajien tehokkaimmat olivat Gibson (25/1/4 syöttöä/5 riistoa) ja Logins (24/5/2 blokkia). Namikasta kaksinumeroisille ylsivät Louis Johnson (17/6), Emmanuel Holloway (17/1/4 syöttöä) ja Jordan Hasquet (16/10).
(STT)
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.