20.10.2006 KTP antoi Korisliigan kotipelissään kyytiä Namika Lahdelle, joka joutui jättämään sarjapisteet Kotkaan 105-92 (58-35) -tuloksella. KTP hallitsi peliä alusta loppuun, kun se karkasi kolmessa minuutissa jo 13-0 -johtoon.
Lahtelaiset olivat saamassa roiman selkäsaunan, kun KTP repäisi 13 minuutissa peräti 46-13 -johdon. Loppua kohden peli tasoittui niin, että neljä minuuttia ennen loppua Namika kävi vain kahdeksan pisteen päässä 87-79 -tilanteessa.
Jerald Fields teki voittajille 27 pistettä, Jan-Michael Thomas 20 ja tehokkaasti aloittanut Toni Ilmonen 18 pinnaa.
Namikasta onnistui vain Ville Mäkäläinen, joka upotti kuusi kolmosta ja keräsi liigauransa piste-ennätykseksi 32. Timothy Bograkos teki 22 pistettä.
Perjantain toisessa pelissä Lappeenrannan NMKY venytti Tampereen Pyrinnön tappioputken jo kuuden pelin mittaiseksi, kun LrNMKY otti 100-78 (46-44) -kotivoiton.
Pyrintö pysyi kotijoukkueen tahdissa kaksi neljännestä ja kävi vielä toisen jakson lopulla johdossa 40-42 -tilanteessa.
LrNMKY karkasi kolmannella jaksolla Lucious Wagnerin ja Brice Assien vauhdittamana. Viimeisellä neljänneksellä lappeenrantalaisten johto kasvoi suurimmillaan 27 pisteeseen.
Kaksinkertainen Suomen mestari tulitti hurjasti kolmen pisteen kaaren takaa 42 heitolla peräti 19 koria. 24 pistettä heittänyt Pasi Riihelä pussitti viisi ja 22 pistettä tehnyt Wagner sekä Michael Cuffee kumpikin neljä kolmosta.
Miles Daniels heitti Pyrinnölle 21 ja James Wright 19 pistettä. Uusi yhdysvaltalainen sentteri Eric Williams keräsi 12 pinnaa.
(STT)
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.