15.4.2007 Espoon Honka ja kotkalainen KTP Basket järjestävät tiistaina Tapiolassa trillerin, jonka voittaja pelaa tänä keväänä koripallon Suomen mestaruudesta. Selkä seinää vastaan ja vieläpä vajaamiehisenä taistellut KTP vei välieräsarjan viidenteen otteluun kaatamalla Hongan sunnuntaina kotonaan numeroin 97-88 (43-43).
Kotkan voiton arvoa nostaa edelleen se, että joukkue pelasi ilman parasta pistemiestään, keskiviikon rökäletappiossa Espoossa sormensa loukannutta Jerald Fieldsiä.
- KTP pelasi tämä ottelun meitä fiksummin ja se halusi enemmän voittoa. Nämä ovat joskus henkimaailman juttuja, joissa kaikki on hyvinkin pienestä kiinni, totesi Hongan kapteeni Jukka Matinen (12/3) harmissaan.
Honka kävi ottelussa parhaimmillaan seitsemän pisteen (28-21) johdossa toisen neljänneksen alussa ja moni luuli ratkaisun olleen jo siinä. Kovalla sykkeellä kotiyleisönsä edessä Karhuvuoressa pelannut KTP oli kuitenkin asiasta täysin eri mieltä.
Kotka siirtyi tarkkaa työtä tehneen Andre Foremanin (25/8) johdolla johtoon välittömästi tauon jälkeen. Honka onnistui käymään vajaat seitsemän minuuttia ennen loppua rinnalla numeroissa 69-69, kunnes Toni Ilmonen (16/0) ja Pasi Heinonen (7/4) upottivat peräkkäin kaksi kovaa kolmosta kaaren takaa.
Honka sai kurottua isäntien kymmenen pisteen (83-73) johdon vielä lukemiin 84-81 kaksi minuuttia ennen päätösvihellystä, mutta kiri jäi sittenkin vain kosmeettiseksi, kun KTP sivalsi vapaaheittonsa kylmähermoisesti säkkiin.
- KTP pisti isot heittonsa sisään samalla kun me missasimme omia paikkojamme lähietäisyyksiltä, myönsi Matinen.
Voittajien ehdottomiin sankareihin lukeutuivat myös Jermaine Spivey (22/8) ja 11:sta kahden pisteen heitostaan yhdeksän naruihin nostanut Maurice Ingram (19/7).
Avausjaksolla Kotkan Hongan kanssa pitkälti pitänyt Spivey täydensi iltaansa kuudella koriin johtaneella syötöllä. Toisaalta Spiveyn tilastoihin vedettiin pitkä miinus peräti yhdeksän menetyksen muodossa.
Levypalloissa Kotkalle 34-27 taipuneen Hongan tehokkain oli Matt Williams (26/11), jonka pisteistä jo 11 syntyi avausneljänneksellä.
- Jos ja kun voitamme ottelun levypallot ilman Fieldsiä, niin se on kova juttu. Fieldsin oikean käden keskisormi on lastoitettu, mutta ainakin minun veikkaukseni on se, että hän pelaa tiistain ottelussa, sanoi KTP:n apuvalmentaja Sauli Lanki.
Hongasta Monte Cummings ja kuusi syöttöä tarjoillut Tim Kisner saivat kokoon 16 pistettä mieheen. Kisner upotti kaikki viisi kakkostaan, mutta toisaalta neljästä kolmosesta ei yksikään löytänyt oikeaa osoitetta. KTP tähtäsi kolmosensa (9/17) tuntuvasti Honkaa (6/25) tarkemmin.
- Lisäksi saimme pidettyä meitä tähän mennessä rankaisseen Matisen lähinnä Foremanin ansiosta 12 pisteessä. Se oli myös ratkaisevaa. Sama pätee myös Petteri Koposeen, jonka Ilmonen pystyi puolustamaan virhevaikeuksista huolimatta yhdeksään pisteeseen, korosti Lanki.
Viides ja ratkaiseva semifinaaliottelu pelataan Hongan ja KTP:n välillä tiistaina Tapiolan Urheiluhallissa klo 18.30. Viime keskiviikon kolmatta välierää seurasi jo yli 1500 katsojaa ja nyt kun panokset ovat huipussaan, niin Mankkaalla on luvassa taatusti entistäkin sähköisempi tunnelma.
Ottelutilastot ja koko suomalaisen huippukoripallon tilastopalvelu osoitteessa www.basket.fi/.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.