15.4.2019 20:55 KTP tarrasi kotietuun ennen Katajan viimeistä ottelua. Uralla on mahdollisuus huomenna lähettää Korihait karsintaan.
KTP:n Kevin Langford oli runkosarjan päätöskierroksella pitelemätön. Kuva: Ville Vuorinen
Kotkan KTP-Basket nousi vielä kiinni puolivälierien kotietuun voittamalla kotiparketillaan Uudenkaupungin Korihait 105–94 (48–45).
Toistaiseksi KTP ohitti neljäntenä olevan Joensuun Kataja Basketin keskinäisten otteluiden turvin. Katajalla on vielä tiistaina mahdollisuus kääntää asetelma, kun Joensuussa vierailee runkosarjan päätöskierroksella Kauhajoen Karhu Basket.
Joka tapauksessa on selvää, että juuri KTP ja Kataja kohtaavat perjantaina alkavissa puolivälierissä. Katajan huomisesta tuloksesta on kiinni se, kumpi joukkueista saa pudotuspelisarjaan kotiedun.
– Kun pudotuspelit alkavat, niin pitää pystyä voittamaan kotona, pitää pystyä voittamaan vieraissa. Aloitetaan sitten kotona tai vieraissa, niin pelejä pitää voittaa, siitä lähdetään. Turha voivotella menneitä, kotietu oli omissa käsissä, nyt se ei enää ole tässä hetkessä. Ehkä kuitenkin PeKan peliä katson ennemmin kuin Katajan peliä, KTP-luotsi Tomi Kaminen linjasi tiistai-illan suunnitelmistaan.
Korihaille tappio tiesi suorasta sarjapaikasta jännittämisen jatkumista vielä vuorokaudella. Niin ikään yhdeksän voittoa keränneellä Kaarinan Ura Basketilla on tiistaina mahdollisuus ohittaa sarjataulukon hännillä Korihait. Ura tarvitsee voiton Lapualta välttääkseen karsintaottelut sarjapaikasta.
– Toivotaan, että tämä oli kauden viimeinen ottelumme. Se ei ole enää meidän käsissä. Pitää huomenna katsoa Kobrat–Ura ja toivoa parasta. Toivotaan, että tulos on meille suosiollinen, että kautemme loppuu ja paikka ensi kaudeksi Korisliigassa on turvattu. Erikoinen tilanne, koska pelasimme viimeisen pelimme jo tänään, muut vasta huomenna, Korihaiden päävalmentaja Pedro Monteiro pyöritteli.
KTP:n ja Korihaiden kohtaaminen oli poikkeuksellisen rikkonainen. Yhteensä ottelussa vihellettiin peräti 55 virhettä, 22 KTP:lle ja 33 Korihaille. Korihait päättikin ottelun neljällä pelaajalla, kun Stephon Jelks sai virhetilinsä täyteen viimeisellä minuutilla. Jelksiä ennen Bryan Coleman, Chris Jenkins ja Topias Kuukkanen olivat saaneet jo viidennet virheensä.
Ottelu oli pitkään hyvin tasainen. Päätösneljänneksellä KTP hiljalleen karkasi ratkaisevalle etumatkalle.
– Onnittelut voittajille, ehdottomasti parempi voitti. Tuo meidän pelitapa aiheuttaa vastustajille paljon menetyksiä. Nyt niitä oli 17, mutta niitä olisi voinut olla paljon enemmänkin. Ihan hyvä taistelu näin viimeiseksi runkosarjamatsiksi, ei voitu paremmalle mitään, Kuukkanen mietti.
KTP joutui tulemaan toimeen vielä ilman Donte Thomasia. Thomas on kuitenkin käytettävissä, kun pudotuspelit alkavat viikonloppuna. Kotkalaisjoukkueen tähdeksi nousi tällä kertaa Kevin Langford (28/7). Myös Jalen Jackson (15/6), Joonas Lehtoranta (14/4/4s) ja Tyrell Nelson (18/12) tehoilivat erinomaisesti.
– Suunnitelmamme oli hyökätä heidän prässiään vastaan. Saimmekin muutamia helppoja koreja, kun saimme nopeilla syötöillä prässin purettua, Langford totesi.
Korihait esiintyi jälleen hyvin tasaisesti. Kuusi pelaajaa ylsi kaksinumeroisille pisteille. Jelks (16/9), Kuukkanen (15/1), Jenkins (15/4) ja Mario Edwards (15/4/7s) ylittivät 15 pisteen rajapyykin.
Kotkalaisten katseet kohdistuvat tiistaina Joensuuhun, jossa Kataja tarvitsee voiton Karhu Basketista. Uudessakaupungissa tiistaina siis jännitetään Kobrien ja Uran välisen ottelun lopputulosta.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.