10.4.2017 Neljättä kauttaan Espoossa valmentava Kujansivu jatkaa työtään espoolaisen naiskoripallon parissa myös kaudella 2017-18.
Kimmo Kujansivu on viihtynyt Espoossa ja jatkaa Unitedin naisten joukkueen luotsina myös tulevalla kaudella. Kuva: Ville Vuorinen
Espoo Unitedia parhaillaan naisten Korisliigan välierissä luotsaava Kimmo Kujansivu nähdään joukkueen penkin päässä myös tulevalla kaudella.
Ennen pestiään Unitedin naisten joukkueessa 40-vuotias Kujansivu on nähty muun muassa Namika Lahden ja Espoon Hongan miesten päävalmentajana sekä naisten Korisliigassa BC Nokian ja Tapiolan Hongan peräsimessä.
- Unitedissa on tehty kuluvan kauden aikana tosissaan töitä naiskoripallon eteenpäin viemiseksi Suomessa, ja seuralla on askelmerkit toiminnan kehittämiseksi myös jatkossa. Tämän lisäksi Tapiolan Honka tekee laadukasta kasvatustyötä junioreissa, mikä on välttämätön edellytys edustusjoukkueen pitkäjänteiselle toiminnalle. Olen erittäin hyvillä fiiliksillä, että voin jatkaa valmentajana tämän kaltaisessa toimintaympäristössä, Kujansivu kommentoi jatkosopimustaan seuran tiedotteessa.
- Kimmo lukeutuu yhteen parhaista naisten valmentajista Suomessa. Olemme iloisia, että Kimmo jatkaa organisaatiossa ja pääse jatkamaan pitkäjänteistä työtään junioreiden kehittämisessä sekä heidän esiintuomisessa naisten Korisliigassa, Unitedin urheilutoimenjohtaja Reetta Piipari sanoo.
Espoo United jatkaa kamppailua naisten Korisliigan finaalipaikasta keskiviikkona, kun se kohtaa välieräsarjaa 2-1-johtavan Catzin Tapiolan Urheiluhallilla.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.