13.2.2015 Korisliigaa johtava KTP joutui perjantain kotipelissään raatamaan odotettua enemmän, kun vajaamiehinen Joensuun Kataja osoittautui yllättävän sitkeäksi. KTP nousi lopulta voittoon 74-65 (34-33). Kierroksen toisessa ottelussa Kouvot nappasi kotivoiton Salon Vilpasta vastaan.

Brandon Jefferson toimi jälleen KTP:n voiton takuumiehenä.

Ilari Seppälä taas nakkasi kuusi kolmosta ja keräsi 24 pistettä Kouvoille. Kuvat: Kai Kilappa & Matti O. Koskinen.
Kataja joutui peliin ilman liigan pistekunkkua Robert Arnoldia ja sarjan parasta syöttäjää Teemu Rannikkoa.
Kataja antoi silti kärkijoukkueelle kunnon vastuksen ja keikkuivat tasalukemissa vielä päätösjakson alussa. Sen jälkeen vieraiden hyökkäyseväät oli syöty ja KTP pallotteli pisteet kotiin.
- Valehtelisin jos väittäisin, ettei Arnoldin ja Rannikon puuttuminen vaikuttanut joukkueeseemme. Emme päässeet omaan rytmiimme. Puolustus oli ok, mutta hyökkäyspäässä tuli menetyksiä, huonoja heittoja ja muuta sekavuutta. Onneksi kuitenkin vain voitot lasketaan, tokaisi KTP:n valmentaja Anton Mirolybov.
Brandon Jefferson oli KTP:n tehokkain 21 pisteellä. Kauden pienimpään pistemääräänsä jääneestä Katajasta Tom Knight teki 20 ja Ken Horton 19 pistettä.
Kouvoilla ei ollut vaikeuksia jatkaa voitokkaita kotipelejään, kun se kukisti Salon Vilppaan murskaluvuin 105-73 (47-34).
Kovalla prosentilla kotikoreihin osuneesta Kouvoista peräti seitsemän pelaajaa ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin. Ilari Seppälä nakkasi kuusi kolmosta ja kaikkiaan 24 pistettä. Andre Williamson teki 16 pistettä.
Vilppaasta Killian Larson nosti 16 pistettä ja Sami Ikävalko heitti 15.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.
KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.