9.2.2021 20:15 Miesten Korisliigassa illan otteluvoitot menivät Lahti Basketballille ja Helsinki Seagullsille.
Lahti Basketball vieraili Lapualla ja jätti jälkensä. Isäntäjoukkue Kobrat taipui pisterikkaan mutta epätasaväkisen ottelun päätteeksi luvuin 90–109.
Erityisesti Kobrien vastikään Kuukauden Valopilkkuna palkittu pelinjohtaja Antto Nikkarinen kärsi kehnosta pelivireestä. Pisteitä kertyi 14, mutta osumatarkkuus pelitilanteissa jäi kokonaisuudessaan vain 38 prosenttiin. Koriin johtavia syöttöjä kertyi neljä, mutta myös menetykset nousivat samaan lukemaan. Vedossa tappion kärsineillä isännillä sen sijaan oli korinalusjyrä Nathaniel Grimes, joka osui 27 pistettä ja keräsi 18 levypalloa.
Voittajajoukkue Lahden kovin pistenikkari ottelussa oli laitahyökkääjä Brandon Myer, joka tilastoi niitä 24. Lisäksi hän nappasi kahdeksan levypalloa. Varmoja otteita esitteli myös Eemi Luukkonen, joka osui 12 pistettä 83 prosentin kokonaistarkkuudella.
– Aloitimme pelin hyvin. Emme antaneet vastustajan missään vaiheessa päästä mukaan. Se onnistui hyvällä puolustuksella, ja samalla heittommekin upposivat, kommentoi Luukkonen Ruudun haastattelussa.
Lahti on parhaillaan miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat kahdeksannella.
Helsinki Seagulls nosti voittosaldonsa 17:ään ja on yhä Korisliigan kärjessä vain yhdellä tappiolla. Yhdeksännen sijan KTP-Basket ei onnistunut puolustamaan kotikenttäänsä vaan taipui 78–96.
Kovinta jälkeä parketilla tekivät Seagullsin Kendale McCullum ja Shawn Huff. McCullum keräsi tilastoikseen 23 pistettä, kahdeksan syöttöä ja viisi levypalloa. Huff puolestaan esitteli taitojaan 14 pisteen ja 13 levypallon edestä.
KTP:n kovin pistemies oli Braxton Huggins, joka sai niitä aikaan 21 ja kaappasi lisäksi seitsemän levypalloa. Aisapari Gregory Mangano lisäsi tilastoihin 17 pistettä ja yhdeksän levypalloa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.