19.10.2019 19:14 Kataja kaatoi Uran varsin vakuuttavasti Joensuussa.
Lahti Basketballin Jerry Evans Jr. jatkoi lauantaina vahvaa pelaamistaan. Kuva: Ville Vuorinen
Lahti Basketball otti Korisliiga-historiansa toisen voiton murskaavalla esityksellä Uudenkaupungin Korihaiden vierailtua Lahti Energia Areenalla 106–73 (65–31). Voitto oli samalla Lahti Basketballin kauden ensimmäinen kotiparketilla.
Lahtelaisjoukkue karkasi vierailijoilta heti ensimmäisen puoliajan aikana. Korihait jäi kotijoukkueesta 19 pisteen päähän jo ensimmäisellä neljänneksellä. Puoliaikatauolla kotijohto oli paisunut jo 34 pisteeseen. Ottelun toinen puolisko oli jo tasaisempi, muttei Korihait pystynyt enää kirimään takaisin taistelemaan voitosta.
– Ei se helpoin tilanne ole pelata 30 pinnan johdossa, etenkään kun et ole tällaisessa tilanteessa tällä kaudella ollut. Ihan ok, intensiteetti laski, mikä on varmaan ihan normaalia. Hoidimme homman kotiin, ja saimme vähän pelaajien minuutteja laskettua. Hyvä kokonaisuus, Lahden päävalmentaja Petri Velling mietti Elisa Viihteen lähetyksessä.
Lahti Basketballin tehopelaajana kunnostautui jälleen Jerry Evans Jr. (28/4/4s). Courtney Stockard (14/10/3s) kasasi tilastosarakkeeseensa tupla-tuplan. Pelintekijä Tuomas Hirvonen (14/4/4s) ja Roi Byman (10/1) nousivat kotimaisista kaksinumeroisille pisteluvuille.
Lahti heitti kaaren takaa kuin hurmiossa. Kolmoset upposivat kotiyleisön edessä mukavasti: 17/30.
– Saimme nostettua puolustuksen intensiteettiä, mikä auttoi myös hyökkäyspäähän. Aika paljon saimme sitä kautta juostua kenttää. Sellainen esitys, mitä halusimme, Byman kehui.
– Meillä on ollut vaikeuksia puolustuksen kanssa. Tähän peliin joukkuepuolustus parani. Tärkeä oli, että saimme rotaatioon uusia miehiä. Sitä kautta myös avainpelaajat pääsivät huilaamaan ja keskittymään korintekoon.
Tappio tiesi sitä, että Korihait jatkaa edelleen Korisliigan ainoana voitottamana joukkueena. Tappiota Korihailla on nyt niskassa kuusi. Lauantaina Korihaiden vaisun illan aktiivisin pelaaja oli sentteri Henri Ventoniemi (11/7).
– Hyvä peli Lahdelta ja huono peli meiltä. Emme pystyneet vastaamaan Lahden liikkeeseen. Tänään peli oli aika nopeasti ohi, Korihaiden takapelaaja Vesa Heinonen (7/2) myönsi.
Lahti Basketballin kausi jatkuu keskiviikkona Ura Basket eGameStarsin vieraana. Korihait metsästää keskiviikkona avausvoittoaan, kun KTP-Basket saapuu Uuteenkaupunkiin.
Joensuun Kataja Basket oli alusta loppuun askeleen edellä vierasjoukkue Kaarinan Ura Basket eGameStarsia. Loppulukemat 97–72 (53–35) eivät jättäneet juurikaan jossiteltavaa.
Katajan tilastoykkönen oli vahvan alkukauden pelannut takamies Jarred Ogungbemi-Jackson (22/7/6s). Vasta viikon verran Joensuussa viihtynyt Omar Calhoun (21/4) väläytteli vaihtopenkiltä hyökkäyspotentiaaliaan.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Joensuun selostamossa tulee kuuma, kun Big-Jouni naulaa kolmosta. Nyt äänet päälle 🤩🤩🤩 #Korisliiga @KatajaBasket @ViihdeSport pic.twitter.com/q0pctYxHWC
— Korisliiga (@Korisliiga) October 19, 2019
Uran kaikki kaikessa oli jälleen Stephaun Branch (29/13). Trey Niemi (9/2) ja Eero Sahlberg (9/2) heittivät yhdeksän pistettä mieheen.
FIBA Europe Cupia urakoiva Kataja jatkaa Korisliigan parissa lauantaina Lapuan Kobrien saapuessa Joensuuhun. Ura isännöi keskiviikkona Lahti Basketballia.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.