15.2.2020 20:32 Kauhajoen Karhubasket hoiteli Lahti Basketballin kevyesti 60–99.
Courtney Stockard ja Cameron Jones kohtasivat kentällä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Korisliigan kolmatta sijaa pitävä Kauhajoen Karhubasket moukaroi playoff-viivan alapuolella olevan Lahti Basketballin 60–99. Voiton myötä Kauhajoki on kahden sarjapisteen päässä Salon Vilppaasta ja neljän pisteen päässä Helsinki Seagullsista.
Tällä viikolla Karhubasketin joukkueeseen kiinnitettyä Lucky Jonesia ei vielä päästy näkemään kentällä, mutta Samuel Givens ja Skylar Spencer pitivät peliä pystyssä hyvin ilman hänen panostaankin. Givensille kertyi 18 pistettä ja Spencerille 15 pistettä ja 11 levypalloa.
– Tulimme peliin hyvin ja pidimme tilaa yllä koko ottelun ajan. Koko joukkue on varmasti tyytyväinen tämän päivän esitykseen, kommentoi Spencer.
Lahti Basketballin puolella tilastomerkinnät jakautuivat yksitoikkoisesti. Taylor Johns johti joukkuetta kaikissa kolmessa pääkategoriassa 15 pisteellä, seitsemällä levypallolla ja neljällä koriin johtavalla syötöllä.
– Tänään oli kentällä vain yksi joukkue. Ensimmäiset viisi minuuttia pelasimme hyvin mutta sen jälkeen jäimme pahasti jälkeen. Tauko tulee hyvään vaiheeseen, totesi Lahden kapteeni Vesa Mäkäläinen.
Korisliiga jää maajoukkuetauolle 26. helmikuuta 2020 asti.
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.