Lahti katkaisi Katajan voittoputken

25.11.2006 Korisliigan sarjajohtaja Joensuun Katajan kahdeksan perättäisvoiton putki katkesi lauantai-iltana Lahdessa. Namika Lahti väänsi kotisalissaan tiukan pelin itselleen pistein 82-80 (47-45).

Ensimmäinen kymmenminuuttinen pelattiin vielä tasan, mutta sen jälkeen ottelu eteni pääosin Lahden hienoisessa johtoasemassa. Kataja käväisi vielä 34 sekuntia ennen lopussa pinnan johdossa, mutta päätöshetkillä isännät olivat vahvempia. 

- Kovaa pinnistystä molemmilta loppuun saakka. Olemme saaneet puolustuksen toimimaan ja temmon pysymään hyökkäyksissä, Lahden NMKY:n valmentaja Lars Ekström iloitsi. 

- Lähes kaikessa olimme hieman Katajaa parempia. Ainoastaan vapaaheitot (7/24) menivät todella heikosti, hän jatkoi. 

Voittajajoukkueen tehokkain oli 20 pistettä heittänyt Lee Scruggs. Katajan ykkönen oli 28 pinnaa tehnyt Sami Lehtoranta. 

LrNMKY palasi voittokantaan 

Lappeenrannan NMKY sai vuorostaan neljän pelin mittaiseksi venyneen tappioputkensa poikki. Korisliigan häntäpäähän jumittunut Pussihukat sai antautua hallitsevalle mestarille Myyrmäen urheilutalolla 63-81 (38-36). 

Namikakin sai kuitenkin pelinsä kulkemaan vasta jälkimmäisellä puoliajalla. Lopulta se nousi tarkemman heittopelinsä ansioista varsin selkeään voittoon.

Michael Cuffee heitti Lappeenrannalle 20 pistettä. Pussihukkien tehokkain mies Bilal Salaam jäi hänkin 15 pinnaan.

Componenta löi Korihait

Korihait koki lauantain Korisliiga-kierroksella hivenen yllättävän kotitappion. Team Componenta Karkkilasta tuli ja ryöväsi pisteet Uudestakaupungista numeroin 84-76 (31-35).

Pirteän alkukauden pelannut sarjanousija käänsi ottelun voitokseen vasta päätösneljänneksellä. Sen Componenta voitti selvästi 27-15. Minuuttia ennen päätösvihellystä peli oli vielä tasan, mutta vierailija vei loppuhetket 8-0.

Chris Davis heitti vierailijalle 29 pistettä. Korihaiden tehokkain oli Ben Perkins 23 pinnallaan.

Honka ohitti KTP:n

Espoon Honka kaatoi KTP:n ja nousi samalla kotkalaisten ohi paremman korisuhteen turvin liigakakkoseksi. Hongan voittolukemat Tapiolassa olivat tiukat 102-98 (61-53).

KTP johti ottelua päätösneljänneksellä parhaimmillaan seitsemällä pisteellä, mutta Honka kaasutti viimeisen kolmenminuutin aikana ohitse.

- En pidä siitä, että joudun huutamaan kokeneille pelaajille, mutta nyt minun oli pakko keksiä jotain ennen viimeisen kymmenminuuttisen alkua. Löysimme puolustuksen ja ratkaisimme sitä kautta tämän ottelun, Hongan valmentaja Mihailo Pavicevic näki.

- Tämä ottelu oli kuin venäläistä rulettia. Molemmat kävivät välillä jo tuntuvassakin johdossa, jota ne eivät kuitenkaan kyenneet säilyttämään, hän jatkoi.

Molempien joukkueiden heittopeli oli erinomaista. Hongasta Jukka Matinen pääsi 33 pisteeseen ja Matthew Williamskin pussitti 30 pinnaa. Kotkan ykköspyssy oli Toni Ilmonen (24), jonka seitsemästä kolmen pisteen heitosta ainoastaan yksi livahti ohi.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 19:43 Korisliiga

Seagullsin Rougeaulle yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

Näytä lisää vastaavia