31.7.2006 Kaksi viimeistä Korisliigan mestaruutta voittanut Lappeenrannan NMKY on solminut vuoden mittaisen sopimuksen 211-senttisen Alioune Beyen kanssa. Beye on 24-vuotias pelaaja, joka on syntynyt Senegalissa. Hän valmistui viime keväänä Montana Staten yliopistosta.
Beye kirjautti viimeisellä pelikaudellaan Montana Statessa tilastoihinsa 11,6 pistettä, 5,9 levypalloa ja 2,1 torjuntaa pelattuaan 25,3 minuuttia ottelua kohden. Pisteensä Beye teki tarkasti, sillä miehen kahden pisteen heitot lävistivät korisukan 61,1 prosentin tarkkuudella.
Montana Staten Big Sky –konferenssissa Beye palkittiin vuoden puolustuspelaajana ja valittiin tähdistöviisikkoon.
- Namikassa Beyen rooli on olla eräänlainen maalivahti puolustuskorin alla, joka on selvä uhka vastustajille. Hyökkäyspäässä hän tuottaa myös ongelmia, sillä Beye liikkuu hyvin ja on vielä vasenkätinen, kertoo LrNMKY-luotsi Mika Turunen.
Lappeenrannalla on nyt sopimukset kolmen ulkomaalaispelaajan, Michael Cuffeen, Lucious Wagnerin sekä Alioune Beyen, kanssa. Joukkueen kotimainen kaarti ensi kaudelle on Mika Haakana, Lasse Hintsala, Tuukka Kulha, Pasi Riihelä ja Kimmo Tolvanen. Lisäksi joukkueen mukana on harjoitellut seitsemän Namikan omaa kasvattia, joista 1-2 voi nousta joukkueeseen jo ensi talveksi.
LrNMKY:n päävalmentaja Mika Turunen aloittaa 17. kautensa seuran miesten valmentajana.
Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.
Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.
Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.
Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.