Lappeenranta järjesti kultatrillerin Joensuuhun

29.4.2006 Koripallon Suomen mestaruus ja Pantteri-patsaan osoite itärajan pinnassa ratkeaa riehakkaissa merkeissä vapunaattona Joensuun Areenassa. Hallitseva mestari Lappeenrannan NMKY järjesti jännitysnäytelmän Joensuuhun kukistamalla Katajan kotonaan selvästi numeroin 115-78 (49-39).

Finaalisarjan voitot ovat tasan 2-2. LrNMKY haki pakkovoittonsa kovalla asenteella, mistä kertoo myös tuntuvasti piristynyt levypallopeli. Namika voitti levypallot ensimmäistä kertaa finaalisarjassa luvuin 42-40.

- Puolustus toimi hienosti ja heitotkin upposivat hyvin. Meillä on hyvä itseluottamus päällä, vakuutti Pasi Riihelä, joka heitti ottelussa 13 pistettä ja nappasi seitsemän levypalloa.

Riihelä painottaa, että LrNMKY:n on oltava hereillä Joensuussa, jossa eteläkarjalaiset eivät ole voittoja juhlineet.

- Pelien alut ovat olleet meille siellä jostain syystä hankalia. Nyt alkuminuutteihin pitää keskittyä lujasti, korosti Riihelä.

Merzoug loistava

Tauon jälkeen lopullisesti karkuteille kirmannut kotijoukkue kuritti ensimmäistä mestaruuttaan kurottavaa Katajaa laajalla rintamalla.  Yksi voittajien hahmoista oli Yasin Merzoug, joka teki kaikki 24 pistettään kolmoskaaren takaa. Merzougin 12 heitosta vain neljä livahti ohi.

Katajan paikkapuolustusta ajoittain miltei pilkkanaan pitänyt ja vapaat heittopaikat surutta käyttänyt LrNMKY sinkosi ottelussa yhteensä 17 kolmosta hyvällä 46 prosentin osumatarkkuudella.

- Olimme selkä seinää vastaan, mutta olimme päättäneet vakaasti, että pelaamme vielä sunnuntaina Joensuussa. Ottelu osoitti, että tätä ryhmää on vaikea pysäyttää, kun se saa joukkuepelinsä kulkemaan, iloitsi Merzoug.

- Tietenkin on myös hienoa, että kauden ehkä paras pelini osuu näin tärkeään finaalivaiheeseen.

Voittajien muut hahmot Merzougin ja Riihelän lisäksi olivat vapaaheittoviivalla täysosumatyötä tehnyt Matt Williams 25/9, Chanan Colman 22/3, Andre Foreman 15/10 ja Jussi Kumpulainen 12/7. Colman tarjoili myös kahdeksan koriin johtanutta syöttöä.

Virtanen veti viimeisen neljänneksen henkeä

Alussa 7-0 -johdon repäissyt, mutta loppua kohden taipuneen Katajan tehokkaimmat olivat Alex Wesby 21/9 ja 18 pistettä heittänyt Sami Lehtoranta. Lehtoranta sai tosin tyytyä vain yhteen levypalloon.

Viimeisen neljänneksen huilannut Petri Virtanen pelasi 30 minuuttia saaden tyytyä vuorostaan vaisumpiin tehoihin 4/1. Virtasen kaikki viisi kahden pisteen heittoa epäonnistuivat. Virtasen vartioinnista pitävät huolen erityisesti Merzoug ja Williams.

- Lappeenranta pelasi hyvän ottelun, eikä meillä ollut mitään mahdollisuutta vierasvoittoon. Viides ja ratkaiseva ottelu tulee olemaan kuitenkin aivan toisenlainen, lupasi Katajan valmentaja Timo Heinonen.

Heinosen lappeenrantalaiskollega Mika Turunen osoitti jälleen, että hänen joukkueensa osaa venyä komeasti vaikeissa paikoissa.

- Me emme halunneet hävitä missään tapauksessa viimeistä otteluamme kotiyleisön edessä.

Katajan kapteeni Mikko Kyrö myönsi, että hänen joukkueensa esitys huolestutti.

- Tämä peli on kuitenkin jo nollattu. Sunnuntaina on vuorossa taas aivan uusi peli.

LrNMKY:n sankari Merzoug ei sen sijaan ollut huolestunut Joensuun matkasta.

- Edessä on viides ja ratkaiseva ottelu, jossa kotiedulla ei ole enää merkitystä.

 
4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

31.10.2025 21:01 Korisliiga

Joona Tuomala takoi 28 pistettä, kun KTP kaatoi Kauhajoen – seitsemällä miehellä pelannut Kouvot katkaisi Salon Vilppaan voittoputken

Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.

31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

Näytä lisää vastaavia