Lappeenranta juhli lohkovoittoa Riikassa

9.11.2005 FIBA Euroopan Challenge Cupissa Lappeenranta varmisti lohkovoittonsa kukistamalla BK Riikan lukemin 79-85 (48-40). Oman kannattajajoukon piiskaamana Lappeenranta puristi toisella puoliajalla ohitse ja voittoon.

Lappeenranta oli ensimmäisellä puoliajalla vaikeuksissa varsinkin Riikan kovan takamiehen Sandis Valtersin kanssa. Mies heitti 20 pistettä puoliaikaan mennessä. Toisella jaksolla Lappeenrannasta nousi esiin tuttu nimi, sillä Andre Foreman otti Valtersin pihteihinsä ja saikin takamiehen kuriin.

Hyvää apua tähän tehtävään antoi pisteittä jäänyt Jarno Laukkanen. Kokonaisuudessaan toisella puoliajalla Lappeenranta petrasi puolustuspeliään ja kolmannelle jaksolle mentiin pisteen johdossa 62-63.

Viimeisellä kymmenminuuttisella Riika otti paikkapuolustuksen, jota vastaan lappeenrantalaiset kuitenkin uskalsivat aggressiivisesti hyökätä. Paras ratkaisupaikka löytyi aina vapaalle pelaajalle ja siitä kertoo myös ottelun tilastot, joissa Lappeenranta heitti tasaisesti pisteitä. Yhteensä yhdeksän pelaajaa kävi kentällä ja kuudelle merkittiin kaksinumeroiset pistelukemat.

Korkeimman pistemäärän heitti Mindaugas Mockus, yhteensä 17 pistettä ja seitsemän levypalloa. Täydet 40 minuuttia pelannut Chanan Colman säesti 14 pisteellä ja kahdella levypallolla. Challenge Cupin kolmanneksi paras pistemies Pasi Riihelä heitti 14 pistettä ja otti kuusi levypalloa.

Lappeenranta voitti myös ottelun levypallot lukemin 39-44, joka oli osoitus taistelusta. Andre Foreman kaapi pitkien vastustajien seasta kymmenen levypalloa ja Colmanin ja Riihelän tapaan tehtaili 14 pistettä.

Lappeenrannan päävalmentaja Mika Turunen oli erittäin tyytyväinen ottelun jälkeen.

- Ennen tänne matkustamista minulta kysyttiin, onko mitään järkeä lähteä pelaamaan näitä pelejä. Voin sanoa, että varmasti on, vaikka välillä olemmekin väsyneitä. Tänään pelaajat saivat elämyksen ja erityisesti suomalaiset pelaajat kovan kansainvälisen ottelun ja olen varma, että tämän tyyppiset ottelut tulevat näkymään pelaajissa jatkossa, kertoi heti ottelun jälkeen tavoitettu Turunen.

Lappeenranta on selvittänyt tiensä puhtaalla pelillä 16 parhaan joukkoon. Seuraava vastustaja ei ole vielä selvillä, mutta 8.päivä Lappeenranta pelaa vieraissa ja 15.päivä kotikentällään. Näiden kahden ottelun yhteistulos tulee ratkaisemaan jatkoon menijän.

Lappeenrannasta lähti Riikaan myös oma fanijoukko, joka sai lämpimät kehut päävalmentajalta.

- Tämä ottelu ja koko tunnelma oli mahtava. Voitto oli varmasti kovin, jonka olemme koskaan pelanneet historiamme aikana. Tällaisessa paikassa näin kova voitto, olen todella ylpeä joukkueestani. Ja on todella harvinaista ja hienoa, että mukaan matkusti fanibussi täynnä joukkueemme kannattajia, kertoi Turunen kiitellen kannustusta.

Pisteet ja levypallot

Matthew Williams 11/4, Jussi Kumpulainen11/6, Chanan Colman 14/2, Jari Hagman4/2, Pasi Riihelä14/6, Jarno Laukkanen2levypalloa, Mindaugas Mockus 17/7, Andre Foreman 14/10


Asiat

 
6.6.2025 12:00 Susijengi

EM-kotikisojen odotetut yksittäisliput nyt myynnissä!

Koripallon EM-kotikisoihin Tampereella on 82 päivää. Perjantaina käynnistyi kisojen odotettujen yksittäislippujen myynti.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

5.6.2025 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier siirtyy Galatasarayn riveihin

Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

4.6.2025 11:07 Koripalloliitto

Vuoden muuvi 2025 on 10-vuotiaan Nicholaksen krossari

Vuoden muuvi 2025 -kisassa haettiin juniorisarjojen kauden näyttävintä suoritusta. Kilpailuun saapui kymmeniä videoita, ja viime viikolla fanit äänestivät finalistien joukosta kolme parasta.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

2.6.2025 08:42 Susiladies

Susiladiesin ja naisten universiadijoukkueen open gym alkaa kesälle 2025

Susiladiesin ja kesän 2025 naisten universiadijoukkueen kesä käynnistyy tänään maanantaina 2.6. open gymin merkeissä Helsingin Urhea-hallissa. Kesän kotikamaralla huipentaa universiadijoukkueen Saksa-maaottelut Urheassa, joista toinen on avoin yleisölle.

29.5.2025 10:06 Pääjuttu

Pidä suomikoris taskussa - seuraa Koripalloliiton kanavia somessa

Koripalloliitto viestii laajasti suomalaisen kilpa- ja harrastekoripallon tapahtumista, ihmisistä ja ilmiöistä.

28.5.2025 16:26 Koripalloliitto

Nyt äänestetään juniorisarjojen Vuoden muuvi!

Buzzer-beater, no-look syöttö pään yli, jääkylmä crossover ja klassinen selkäsyöttö päätyrajasta. Nämä kaikki löytyvät juniorisarjojen Vuoden muuvi -finalisteista.

Näytä lisää vastaavia