Lappeenranta yllätti kaimaseuransa

8.2.2014 Namika Lappeenranta katkaisi lauantaina Korisliigassa viiden pelin tappioputkensa yllätettyään kovana kotijoukkueena kunnostautuneen Namika Lahden jatkoajalle venyneessä pelissä 80–88 (35–35, 71–71). Lauantain toisessa ottelussa Kauhajoen Karhu haki tärkeän voiton nujertamalla Salon Vilppaan puolustuksellaan.

Greg Logins osui Lahdessa läheltä ja kaukaa.

Antwine WIlliamsin Karhu puolusti Vilppaan kumoon. Kuvat: Francois Perthuis & Matti O. Koskinen.

Namikoiden kohtaaminen oli kallistumassa vierailijoille, jotka käänsivät neljännen jakson lopulla 66–63-kotijohdon viiden pisteen edukseen Todd Brownin, Clifton Jonesin ja Greg Loginsin onnistumisilla.

 

Lahtelaiset venyivät kuitenkin jakson viimeisellä minuutilla viisi pistettä ja siirsivät ratkaisun jatkoajalle Storm Warrenin layupilla 22 sekuntia ennen loppua.

 

Jatkoajalla Lappeenrannan paremmuudesta ei kuitenkaan ollut sanottavana kahta sanaa. Brandon McKnight avasi jatkoajan kolmosellaan, jonka jälkeen Antti Niskanen ja Greg Logins kasvattivat vierasjohdon ratkaisevasti seitsemään.

 

– Edellisellä Lahden vierailulla annoimme vastustajalle 22 hyökkäyslevypalloa. Nyt pakotimme Lahden 22 pallonmenetykseen aggressiivisella puolustuksella. Molemmat joukkueet onnistuivat pimittämään vastustajan ykkösheittäjät, mutta meiltä Greg Loginsin heittopeli aukesi hienosti, totesi Namika Lappeenrannan päävalmentaja Lassi Tuovi.

 

Viidesti kolmosessa onnistunut Greg Logins (30/8/4 riistoa) oli seitsemännen voittonsa hakeneen Lappeenrannan ehdoton voimahahmo. Todd Brown (20/7) ja Brandon McKnight (18/7/8 syöttöä) olivat tuttuun tapaan hyökkäyspäässä vahvoja ja Antti Niskanen (10/3/3 syöttöä/3 riistoa) säkenöi puolustajana.

 

Lahtelaisista Storm Warren (22/13/4 blokkia) ja Dan Oppland (17/12/3 syöttöä) raatoivat tupla-tuplat.

 

Karhu ratkaisi kolmannella jaksolla

 

Liigataulukon kahdeksatta sijaa hallinnoiva Salon Vilpas kiusasi Kauhajoen Karhua lauantai-iltapäivänä Pohjanmaalla.

 

Tiiviisti puolustanut Vilpas johti peliä kolmannella jaksolla jo tilanteessa 42–51 ja vielä kolmannen jakson lopulla numeroissa 50–56, jonka jälkeen salolaiset menettivät täysin otteen pelistä.

 

Karhu riuhtaisi seuraavat minuutit ratkaisevasti 13-0 ja upotti Vilppaan viikinkipurren lopullisesti Jussi Eskolan perättäiskolmosilla. Karhun 16. voitto kirjattiin pöytäkirjaan pistein 77–65 (33–31).

 

Andre Williamson (22/16) johti Karhun rynnistystä. Myös Antwine Williamsin (14/2/3 syöttöä) ja Bojan Sarcevicin (11/3/6 syöttöä/3 riistoa) panokset olivat vahvat.

 

Vilpas porskutti amerikkalaistroikkansa Marcus Relphorde (29/6/3 riistoa)-Joseph Harris (15/7)-Shawn Atupem (12/8/5 riistoa) ratkaisuilla.

 

(STT)

Lisätietoja: Korisliiga
 
27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

Näytä lisää vastaavia