15.8.2025 14:07 Susijengin ja Suomi-koriksen ykköstykki Lauri Markkanen on käynnistänyt maajoukkuekesän 48 ja 31 pisteen saldoilla kahdessa maaottelussa Belgiaa vastaan. Markkanen on kerännyt pelaamassaan 45 miesten maaottelussa 980 pistettä ja on lähellä rikkoa 1000 maaottelupisteen rajaan nopeimpana maajoukkuepelaajana kautta aikain.
Lauri Markkanen on omassa tahdissaan. Kuva: Ville Vuorinen / Susijengi.
Miesten maaotteludebyyttinsä 14. elokuuta 2015 vasta 18-vuotiaana tehnyt Markkanen viilettää ottelukohtaisen pistekeskiarvon kategoriassa omalla kaistallaan kaikkien aikojen maaottelutilastoissa.
Markkanen on takonut pelaamassaan 45 miesten maaottelussa hurjat 21,8 pistettä ottelua kohden lähimpien miespuolisten haastajien jäädessä lähimmilläänkin noin viiden pisteen päähän (Kalevi Sarkalahti 16,6p/ottelu, Kari Liimo 16,0p/ottelu, Timo Saarelainen 14,7p/ottelu).
Markkanen on omassa kategoriassaan myös naisten ja nuorten maaottelut huomioon ottaen. Naisten puolella nopeimmin 1000 maaottelupisteeseen on yltänyt Lea Hakala 58 ottelussaan.
Jos Markkanen rikkoo 1000 miesten maaottelupisteen rajan seuraavan 22 maaottelunsa sisällä, hän tulee rikkomaan Kari Liimon vuosikymmeniä voimassa olleen ennätyksen. Liimo rikkoi haamurajan uransa 67. miesten maaottelussa 12.5.1965 Tshekkoslovakiaa vastaan.
Pelaaja |
1000 pistettä täynnä |
Maajoukkuevuodet |
Maaottelut ja -pisteet |
Kari Liimo |
67. ottelu |
1961–1974 |
154 ott., 2462 pts |
Kalevi Sarkalahti |
69. ottelu |
1967–1981 |
143 ott., 2377 pts |
Martti Kuisma |
71. ottelu |
1990–2004 |
90 ott., 1186 pts |
Sakari Pehkonen |
72. ottelu |
1984–2000 |
153 ott., 2007pts |
Hanno Möttölä |
72. ottelu |
1995–2014 |
165 ott., 1901 pts |
Neljä maata ja isäntäkaupunkia, 24 maajoukkuetta, 16 neljännesvälieräpaikkaa, kolme mitalistia ja yksi Euroopan mestari – koripallon EM-kisat pelataan vuonna 2025 jo neljännen kerran tutuksi tulleella neljän maan mallilla. Yhdeksi historian kovatasoisimmista ennakoidut EM-kisat käynnistyvät keskiviikkona Tampereella, Riiassa, Limassolissa ja Katowicessa.
Tampere ottaa paikkansa koripalloilevan Euroopan keskipisteessä keskiviikkona, kun vuoden 2025 EM-kisat käynnistyvät Nokia Areenalla. Jos Susijengi onkin viime vuosina esiintynyt Tampereella perinteisissä Delfin Basket -peleissä ja MM-karsinnoissa, on myös syytä muistaa vuoden 1967 EM-kisojen kuudennen sijan varmistuneen nimenomaan Tampereella.
EM-kotikisoihin valmistautuva Susijengi jalkautuu Tampereen kaduille tapaamaan junioreita EM-kisojen aatonaattona, maanantai-iltapäivänä 25. elokuuta. Susijengiläisiä on tavattavissa Tampereen Keskustorilla ja Tammelan koululla kello 18.15–18.45.
Kun vuoden 2025 EM-kisojen käynnistymiseen on enää neljä yötä aikaa, on Tampereen EM-alkulohkoon myytyjen ennakkolippujen määrä ylittänyt 85 000 kappaleen rajan. Jo aiemmin loppuunmyydyn lauantain Susijengi-pelin lisäksi myös perjantainen Suomen peli on nyt loppuunmyyty.
Selvitettyään kuudentoista vuoden kuivan putken jälkeen tiensä EM-kisoihin on Susijengi ollut kansainvälisten arvokisojen vakiokävijä jo lähes puolitoista vuosikymmentä. Mukaan on mahtunut monta ikimuistoista hetkeä Koperin ihmeestä Bilbaon susihuumaan ja Helsingin 50-vuotiskisojen kautta Prahaan ja Berliiniin.
Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa vuoden 2025 EM-kotikisajoukkueeseen. Kisojen alkulohkot käynnistyvät keskiviikkona 27.8. Tampereella, Riiassa (Latvia), Limassolissa (Kypros) ja Katowicessa (Puola).
Susijengin EM-alkulohkovastustajiksi Tampereelle saapuvat Liettua ja Ruotsi joutuivat tyytymään niukkoihin tappioihin kotikentällään. Liettuan voittoputki katkesi Turkin käsittelyssä 81–84 ja Ruotsi taipui Virolle kiihkeiden loppuminuuttien jälkeen 87–88.
Susijengin EM-kotikisakesän kolme ensimmäistä ottelua ovat nostaneet pintaan kysymyksen siitä, miten joukkue onnistuu, jos Lauri Markkanen ei tee 40 pistettä. Torstain EM-karsintakenraalissa Markkanen sai nautiskellen katsoa, miten Olli Nkamhoua, Elias Valtonen, Jacob Grandison ja Miikka Muurinen villitsivät Espoo Metro Areenan 5017-päistä yleisöä.
Susifaneille koittaa torstai-iltana kauan odotettu hetki, kun Suomi-koriksen suurlupaus Miikka Muurinen, 18, juoksee ensimmäistä kertaa tänä kesänä kentälle Susijengin pelipaita yllään. EM-kotikisakesää Valencian olympiakarsinnoista asti odottanut ja taas yhden vuoden Yhdysvalloissa korkoa kasvanut Muurinen uhkuu pelihaluja ottelupäivän aamuna.
Susijengin pelikauden 2025-26 aikana pelattavan MM-karsintalohkon viimeinenkin joukkue selvisi myöhään keskiviikkoiltana, kun Unkari taipui Pohjois-Makedoniaa vastaan 82-75 ja leimasi pääsylippunsa G-lohkoon Susijengin, Ranskan ja Belgian seuraksi.