27.9.2013 Lawrence Kinnard II on Korisliiga-kauteen valmistautuvan Lapuan Korikobrien uusi vahvistus. Brandon Garyn Ja Tyronne McNealin visiitit kobrapaidassa jäivät lyhyiksi ja seura on löytänyt ensimmäisen korvaajan.
Keravnosin riveissä Joensuun Katajaa vastaan viime kaudella pelannut Lawrence Kinnard on Korikobrien ensimmäinen korvaaja kotimatkalle lähetetyille Tyronne McNealille ja Brandon Garylle. Kuva: Kuvanmaailma/Vesa Kuukka.
Kinnard on 28-vuotias, 202-senttinen ja 105-kiloinen laituri, joka on ammattilaisurallaan pelannut Puolassa ja Kyproksella.
Alabama-Biminghamin yliopistosta maailmalle lähtenyt Kinnard tekaisi viimeisellä yliopistokaudellaan 14 pisteen ja 9,2 levypallon keskiarvot. Ammattilaisuransa alkajaisiksi hän pelasi kolme kautta Puolan liigassa, kaksi kautta Trefil Sopotissa sekä kauden Anvil Wloclawekissa. Paras kausi sujui 11,2 pisteen ja 7,5 levypallon tilastorivillä.
Puolan jälkeen Kinnardin ura jatkui viime kaudella Kyproksella Keravnosin joukkueessa, joka pelasi samassa Eurochallenge-lohkossa Joensuun Katajan kanssa. Eurochallengessa Kinnardin tehot olivat 8,7 pistettä ja 4,0 levypalloa.
Kinnard saapuu Suomeen lauantaina ja on Kobrien mukana Salon turnauksessa.
- Olemme neuvotelleet pitkään eri pelaajien kanssa ja saimme Lawrencen tarttumaan tarjoukseemme. Lawrence tuo toivottavasti joukkueeseen kovasti kokemusta ja levypallovoimaa, kertoo Markku Turja Korikobrien taustajoukoista seuran nettisivuilla.
Aiemmin Korikobriin liittyneet Tyronne McNeal ja Brandon Gary jäivät Lapualla ilman sopimuksia.
Korisliiga-kausi käynnistyy 4. lokakuuta. Korikobrien pelit alkavat tosin vasta 5.10., jolloin joukkue reissaa Tapiolan Hongan vieraaksi Espooseen.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.