8.2.2014 Korisliigan perjantaikierroksella saavutettiin jälleen uusia rajapyykkejä, kun Kataja Basketin Sami Lehtoranta kietaisi runkosarjauransa 3000. levypallon ja Damon Williams onnistui vapaaheitossa 1500. kerran urallaan.

Sami Lehtoranta haki 3000. levypallonsa, Damon Williams ylitti 1500 onnistuneen vapaaheiton rajan. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
205-senttinen, 34-vuotias Lehtoranta on nyt kaikkien aikojen kymmenes pelaaja, joka on poiminut urallaan vähintään 3,000 levypalloa runkosarjan otteluissa. Samalla Lehtoranta on listalla kolmas suomalaissyntyinen Jarkko Tuomalan ja Pertti Marttilan jälkeen.
Kaikkien aikojen kotimainen levypallopelaaja on Jonathan Moore 4,414 levypallolla.
201-senttinen, 40-vuotias Damon Williams on puolestaan nyt onnistunut 1,502 vapaaheitossa runkosarjauransa aikana, mikä on kaikkien aikojen viidenneksi paras saavutus.
Williamsin edellä kaikkien aikojen listalla ovat enää Gerald Lee senior (1,952), Roope Mäkelä (1,694), Larry Pounds (1,625) sekä Sakari Pehkonen (1,604).
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.