11.6.2011 Lappeenrannan NMKY:n koripallomiehistö sai toivotun lisäpalasen, kun veteraanilaituri Pasi Riihelä, 36, allekirjoitti perjantaina yksivuotisen pelaajasopimuksen seuran kanssa. Miesten maajoukkueen kapteeninakin uransa aikana toiminut Riihelä on kotiutunut Lappeenrantaan ja aloittaa jo kymmenennen kautensa valkopunapaidassa.

Tässä Ville-Pertti Lindiä levypallosta pois sulkeva Pasi Riihelä aloittaa syksyllä jo 10. kautensa Lappeenrannassa. Kuva: Kai Kilappa.
Menneellä kaudella Riihelä pelasi Korisliigaa 26 ottelun verran. Loukkaantuneen Sami Pekkolan tuuraajaksi lupautuneen pelurin suunnitelmissa oli ainoastaan auttaa joukkuetta syyskauden ajan, mutta Pekkolan loukkaantumiskierteen jatkuessa Riihelän apua kaivattiin myös keväällä. Tulevalle kaudelle Riihelä kertoo olevansa sitoutunut 100 % panostuksella.
- Järjestetään työasiat niin, että nyt painetaan täysillä hommia. Samalla pystyn auttamaan joukkuetta viime kautta enemmän myös kentän ulkopuolella ja olemaan suuressa roolissa uuden Namikan tulemisessa, kertoo Riihelä.
Kahdesti Korisliigan vuoden pelaajaksi valittu 199-senttinen Riihelä tehtaili viime kaudella 9,8 pistettä ottelua kohden. Vieläkin tärkeämpään rooliin mies nousi joukkueensa puolustuspäässä. Riihelän tärkeydestä LrNMKY:lle kertoo se, että joukkue onnistui voittamaan vain yhden ilman Riihelää pelaamistaan runkosarjaotteluista.
- Treenaaminen pitää saada paremmalle tasolle. Heinäkuun alusta tehdään töitä tosissaan, ja syksyllä kova työnteko pitää iskostaa jokaiseen jätkään. Lassi (Tuovi) on varmasti vaativa valmentaja, ja sitä kautta tekemisen meininki on ensi kaudella ihan uudella tasolla, Riihelä jatkaa.
LrNMKY:n päävalmentajana debytoiva Lassi Tuovi, 24, on Riihelän lisäksi ainoa henkilö, joka nyky-Namikasta on nähnyt seuran mestaruudet, cup-voitot ja vaikeammat ajat. Nuorennusleikkausta ajavassa LrNMKY:ssa Riihelän jälkeen toiseksi vanhin pelaaja on 1980-luvun puolivälissä syntynyt Tuukka Kulha.
- Pasin jatko on koko ajan ollut tärkein asia papereissa. Omaakin sopimusta tehdessä minulle oli tärkeää huomata Pasin innostuminen asiaan, kun hänen kanssaan keskustelin. Paljon on nähty ja koettu, mutta molemmilla on hirveä hinku kokea ensi talvena vielä jotain uutta, toteaa Tuovi.
Riihelän sopimuksen myötä joukkueen amerikkalaisvahvistuksen roolitus alkaa myös hahmottua. Ensi kaudella innokkaan ja aggressiivisen pelityylin nimeen vannova LrNMKY hakee riveihinsä kolmea urheilullista peluria.
- Amerikkalaiskolmikosta löytyy takapelaajan lisäksi kaksi urheilullista pelaajaa. Molempien pelaajien tulee pystyä pelaamaan niin laidassa, kuin myös tarvittaessa hetkellisesti ison laiturin tontilla. Tällä hetkellä näyttää siltä, että Korisliigasta tuttu kasvokin saattaa pelata ensi kaudella Urheilutalolla, vihjaa Tuovi.
Riihelän lisäksi LrNMKY:lla on voimassa sopimukset ensi kaudesta Viljami Vanjoen, Jouko Järvisen, Anttoni Tapion, Henri Välimaan ja Matias Ojalan kanssa.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.