7.7.2011 Korisliigaa pelaava Loimaan Bisons on solminut yksivuotiset jatkosopimukset Santeri Latvalan, Turkka Rikkosen sekä Toni Karppisen kanssa. Bisonsilla on nyt voimassa kymmenen pelaajasopimusta kaudelle 2010/11.
Vimpelin Vedon kasvatti Santeri Latvala jatkaa liigauraansa Loimaalla. Kuva: Loimaan Korikonkarit.
186-senttinen, 20-vuotias Vimpelin Vedon kasvatti Latvala pelasi 2010/11 ensimmäisen kautensa Loimaalla. Aikaisemmin Korisliigaa ja I divisioonaa Kauhajoen Karhussa pelannut Latvala urakoi viime kaudella divarissa 5,9 pistettä, 2,4 levypalloa ja 1,2 syöttöä 17,5 minuutissa ottelua kohden. Latvala on myös pelannut yhdeksän nuorten maaottelua.
Jatkosopimuksen loimaalaisseuran kanssa ovat tehneet myös FoKoPon kasvatti Turkka Rikkonen (188 cm, 26 v) sekä LoKoKon oma kasvatti Toni Karppinen (180 cm, 20 v). Rikkonen ylti viime kaudella 0,7 pisteen ja 0,9 levypallon ja Karppinen 1,7 pisteen ja 0,6 levypallon keskiarvoihin.
Rikkosen ja Karppisen lisäksi Bisonsilla on voimassa sopimukset tulevasta kaudesta Jani Kivisen, Eero Aaltosen, Matti Nuutisen, Mikko Koiviston, Clifton Jonesin, Jeb Iveyn ja Ryan McDaden kanssa. Bisons tavoittelee vielä joukkueeseensa yhtä amerikkalaispelaajaa sekä 2-3 kotimaista pelaajaa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.