6.6.2017 Naisten maajoukkuepelaaja Lotta Aaltonen on sopinut Espoo Basket Teamin kanssa kolmannesta kaudesta Naisten Korisliigassa.
Lotta Aaltonen jatkaa Espoo Basket Teamissa. EBT:n johtavana pelaajana hän tsemppasi viime kaudella tehokkaasti molemmissa päissä kenttää keskimäärin 30 minuuttia ottelua kohden nakuttaen joukkueen parhaalla 2-pisteen heittoprosentilla keskimäärin 12,6 pistettä ottelua kohden. Heti ulkomaalaisvahvistusten jälkeen hän napsi myös eniten levypalloja.
Aaltosen rinnalla jatkavat myös EBT:n omat kasvatit Lotta Vesiluoma ja Christel Vialén.
Joukkueen valmennuksesta vastaa edelleen Niko Hellman. Fysiikkavalmennuksesta ja pelaajien hoidosta huolehtii viime kauden tapaan Antoine Haddad.
Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.
Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.
Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.
Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.
BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.
Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.
Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.
Kouvottaret on solminut 1-vuotisen pelaajasopimuksen Kouvojen kasvatin Henriikka Vähäuskin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Henriikalle seitsemäs Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa.