14.8.2019 08:47 Viime kaudella naisten Korisliigan parhaana kuudentena pelaajana palkittu Lotta Eräkangas on tehnyt jatkosopimuksen EBT:n kanssa.
Lotta Eräkangas valittiin naisten Korisliigan vuoden tulokkaaksi kaudella 2015-16. Kuva: Ville Vuorinen
Eräkangas toi penkiltä 11,1 pistettä ottelua kohden espoolaisjoukkueelle. Eräkangas teki oman piste-ennätyksen runkosarjan lopulla, kun hän viimeisteli HyPoa vastaan 27 pistettä. Tuleva kausi on 186-senttiselle ja 22-vuotiaalle Lotta Eräkankaalle jo viides naisten Korisliigassa.
- On ilo jatkaa tutussa joukkueessa, jonka harjoitusrinkiin olemme täksi kaudeksi saaneet paljon myös uusia pelaajia. Olemme kaudesta toiseen parantaneet tuloksellisesti suoritustamme ja uskon tämän kehityskulun jatkuvan myös tulevalla kaudella. Kesällä on tullut treenattua kovaa ja odotankin innolla, miten tämä näkyy pelien alkaessa, iloitsee Eräkangas seuran tiedotteessa.
- Lotta on kova korintekijä ja alkavalla kaudella yhä enemmän muillakin tavoin kuin kolmen pisteen heitoilla. Tällä kaudella saadaan nauttia hänen palveluksistaan vain kauden eka puolikas, kunnes opiskelijavaihto on edessä, päävalmentaja Hellman kommentoi.
Lisäksi seura tiedotti, että Venla Salaterä palaa terveenä EBT:n harjoitusrinkiin parin vuoden loukkaantumisten jälkeen.
EBT:llä on sopimukset alkavalla kaudellaCarly Boagin, Lisa Cékerin, Lotta Eräkankaan, Lotta Hämäläisen, Wilma Kivekkään, Hannah Littlen, Venla Salaterän, Saara Sandellin, Sanni Tuomiston, Siiri Ukkosen ja Lotta Vesiluoman kanssa.
Joukkuetta valmentavat Niko Hellman, Kari-Pekka Klinga ja Mikko Rönkä.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.
Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.
Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.
BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.
Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.
Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.