2.10.2020 09:52 23-vuotiaan ja 186-senttisen EBT-kasvatin sopimus kattaa alkavan kauden 2020-21. Viime kaudella Eräkangas oli yksi sarjan parhaista kotimaisista korintekijöistä. Seura solmi sopimuksen 16-vuotiaan Kiia Mäntylän kanssa.
Viime kaudella 2019-20 Eräkankaan ottelukohtaiset keskiarvot naisten Korisliigassa olivat 13,3 pistettä, 2,5 levypalloa ja 1,8 syöttöä. Kyseinen pistekeskiarvo oli suomalaisista pelaajista sarjan kolmanneksi korkein, edessään vain Awak Kuier ja Taru Tuukkanen.
- Lotta on heittäjänä merkattu pelaaja ja pystyy tekemään koreja kaikilta etäisyyksiltä. Korintekijänä on edelleen tilaa kehittymiselle, monipuolisuuden ja tehokkuuden kautta, mutta isommat askeleet pelaajana kehittymisessä tapahtuvat seuraavaksi pelin muilla osa-alueilla. Joukkue on valinnut Lotan kapteeniksemme joten hän kantaa vastuuta myös sillä osa-alueella, kertoo päävalmentaja Niko Hellman seuran tiedotteessa.
Eräkangas on pelannut naisten Korisliigassa viiden kauden aikana 114 ottelua, joissa hän on viimeistellyt 9,2 pistettä ottelua kohden. Kauden 2018-19 päätteeksi hänet valittiin naisten Korisliigan vuoden parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi. Vuoden tulokas -palkinnon hän pokkasi keväällä 2016.
- Ilo edelleen jatkaa omassa kasvattajaseurassa ja yhdessä kehittyä tuttujen pelaajien kanssa. Edessä on varmasti mielenkiintoinen ja totutusta poikkeava kausi. Nälkä on varmasti kaikilla kova, kun pelien jatkumista on saatu odottaa normaalia pidempään, Eräkangas avaa.
Espoo Basket Team on solminut vuoden mittaisen sopimuksen myös toisen oman kasvattinsa kanssa, kun 16-vuotias Kiia Mäntylä liittyy naisten joukkueeseen. Viime kaudella Mäntylä pelasi U16- ja U19-joukkueiden lisäksi EBT:n kakkosjoukkueessa naisten I divisioonaa 14,1 pisteen ja 7,1 levypallon keskiarvoilla. Hän on pelannut 21 nuorten maaottelua 7,6 pisteen keskiarvolla.
Naisten Korisliiga käynnistyy 8.10.
Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.
Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.
Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.
Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin päätökseen lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, EBT sekä BC Nokia.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella alemman jatkosarjan ottelulla. Illan voittajia olivat pudotuspelipaikkansa varmistanut BC Nokia ja alempaa jatkosarjaa hallitseva EBT. Viimeinen kierros ennen pudotuspelejä pelataan lauantaina.