12.9.2005 Pyrinnön vahvistukset tämän kauden Korisliigassa ovat selvillä. Nigerialainen Uka Agbai saapuu Tampereelle maanantaina 12.9., mutta Lamar Castilea ei näillä näkymin Pyynikillä nähdä.
- Henkilökohtaiset syyt pitävät miehen ainakin toistaiseksi kotimaassaan ja joukkueenjohto ymmärtää ratkaisun hyvin, Pyrinnön päävalmentaja Jarmo Laitinen kertoo.
Castilen tilalla nähdään 191-senttinen takamies Kenneth Lowe. 25-vuotiasta Purduen yliopiston kasvattia pidetään yleisesti yhtenä huippukonferenssi BIG10:n kaikkien aikojen parhaana puolustajana.
- Lowe on puolustuspäässä todella kova luu, sillä hän on ainoa pelaaja, joka on konferenssin historian aikana palkittu kaksi kertaa vuoden puolustajana. Kyllä korintekokin onnistuu, viimeisellä yliopistokaudellaan Lowe pussitti 13 pisteen keskiarvolla ja viime kaudella Turkissa 11 pisteen keskiarvolla.
Viime viikolla Suomeen saapui Iowa Statessa koripallo-oppinsa saanut Omar Bynum. Kaksimetrinen laituri pelasi heinäkuussa Long Beachin kesäliigaa 25 pisteen 10 levypallon tehoilla ja mies valittiin liigan all-star -viisikkoon.
- Bynum on kovaa pelaava laituri ja tehokas viimeistelijä eikä niinkään taitava kikkailija, joita Tampereella on viime vuosina nähty, Laitinen valottaa.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.