LrNMKY ei kapsahtanut Katajaan

20.2.2005 Koripallon Sparliigaa johtava Lappeenrannan NMKY selviytyi voitokkaasti Joensuun vierailustaan, kun kotijoukkue Kataja kaatui 77-82 (29-42) tuloksella. Vieraat ottivat komennon jo ensimmäisellä jaksolla voittamalla sen 23-11.

Kataja hivuttautui kolmannen jakson tuloksena viiden pisteen päähän ja viimeisellä neljänneksellä tiukimmillaan kahden pisteen tuntumaan. Vierasjohto siis kuitenkin piti alusta loppuun. 

Namikan aloitusviisikosta joka mies keräsi kaksinumeroiset pisteet 12-17:n välillä. Tehokkaimpina Andre Foreman ja Jussi Kumpulainen pääsivät 17:ään.  

Pudotuspelihaaveilleen kolauksen saaneesta Katajasta Llewellyn Smalley heitti 25, Sami Laaksonen 20 ja Stephen Rich 17 pistettä. 

Huima taistelee sarjapaikastaan 

Äänekosken Huima on ryhdistäytynyt taisteluun sarjan jumbosijaa ja suoraa putoamista vastaan. Huima otti sunnuntaina runsaan viikon sisään toisen voittonsa, kun Salon Vilpas kaatui Äänekoskella lopulta selvästi 109-95 (44-54). 

Vilpas vei 17 pistettä heittäneen Tim Kisnerin johdolla ensimmäisen jakson peräti 20-35 lukemin. Peli kääntyi kuitenkin isännille kolmannella jaksolla Huiman löydettyä pelihurmoksen, joka nosti sen jo 16 pisteen johtoon. Vilpas käväisi vielä viimeisellä neljänneksellä kuuden pisteen päässä, mutta ei pystynyt enää vakavammin uhkaamaan kotivoittoa. 

Vain yhden voiton päähän Korihaista nouseesta Huimasta löytyi monta sankaria: Jeremiah Johnson heitti 36 pistettä, mutta yllättäjiksi nousivat 16 pistettä tehnyt Juha-Matti Hirvanen ja etenkin 16-vuotias Aleksi Huuskonen, joka teki kymmenessä minuutissa 11 pistettä. 

Tim Kisner heitti Vilppaalle vakiolukemansa 33, tosin heikolla prosentilla. Richard Guinn teki 23 ja Jukka Kataja 21 pistettä. 

Kouvoille helppo kotivoitto 

Viimeisestä pudotuspelipaikasta kamppaileva Kouvot otti helpon kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista 93-76 (46-29) lukemin. 

Korihait pysyi Kouvolassa vielä ensimmäisen jakson Kouvojen tuntumassa, mutta jo toisella neljänneksellä ero repesi 17 pisteeseen. Loppujaksoilla Kouvoilla oli helppoa pitää johtonsa saman suuruisena.  

Jermaine Dearman heitti voittajille 27 pistettä ja Anssi Kinnaslampi sekä Ricky Price 15 mieheen. 

Vain yhden pelin tämän vuoden puolella voittaneen Korihaiden tehokkaimpia olivat DeeAndre Hulett 21:llä ja Robin Grey 18 pisteellä. 

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

14.2.2026 20:14 Korisliiga

Täydellä ylemmän jatkosarjan kierroksella juhlivat Korihait, Kauhajoki ja Vilpas – alemmassa Kataja palasi voittokantaan kolmen tappion putken jälkeen

Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.

11.2.2026 21:14 Korisliiga

Bisons alemman jatkosarjan kärkeen Tevaun Kokon lähes järjettömällä tuplatuplalla – illan muita onnistujia Lahti ja Vilpas

Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.

Näytä lisää vastaavia