LrNMKY kärkiottelussa niukasti Tarmoa parempi

1.12.2004 Lappeenrannan NMKY venytti voittoputkensa koripallon Sparliigassa seitsemään otteluun voittamalla Porvoon Tarmon 73-69 (40-32). Koriskierroksen herkkupalan ratkaisi tanskalaistakamies Chanan Colman, jonka kolmonen ja kakkonen viimeisellä minuutilla nostivat kotijoukkueen tappioasemasta neljän pisteen johtoon.

Lappeenranta tuli otteluun kärkiryhmän arvolle sopivasti, ja johti 10 peliminuutin jälkeen 30-13. Tarmo löysi kuitenkin lääkkeet kotijoukkueen jarruttamiseksi, ja ottelusta tuli jännitysnäytelmä. Marraskuun pelaajaksi valittu Pasi Riihelä ei nyt osunut kaaren takaa (0/6, 14 pistettä), ja kotijoukkueen tehokkain oli Andre Foreman 19 pisteellä ja 14 levypallolla. Colman heitti 18 ja Tarmon Daryl Greene joukkueensa parhaana 26 pistettä.

Pussihukat kellisti Namika Lahden kori-ilottelussa

Pussihukat nousi sarjan kärkikolmikkoon kellistämällä Namika Lahden kotonaan 102-91 (49-49). Päätösneljännekselle saakka mentiin täysin rinta rinnan, kunnes Pussihukat sai pienemmällä viisikolla eroa kymmenen pistettä. Pussihukkien onnistui pitää Monte Cummings 13 pisteessä, ja erityisesti Nanayaw Awuah-Addae loi Lahden takamiehille tuntuvaa painetta.

Marckell Patterson (24/6) ja Martti Kuisma (20/8) olivat vantaalaisten ykkösaseet hyökkäyspäässä. Lahden sentteriä Mario Woodsonia (25/18) ei Pussihukat saanut kuriin.

Honka haki pisteet Kouvolasta

Honka löi Kouvot pistein 66-73 (30-45) ottelussa, jossa esillä olivat fysiikka ja puolustuspeli. Kouvot hivuttautui loppuminuuteilla kahden pisteen päähän, mutta Hongan paketti pysyi loppuhetkillä paremmin kasassa. Honka pelasi viimeistä neljää minuuttia lukuun ottamatta koko ottelun paikkapuolustusta, joka puri. Espoolaisten tehomies oli Lynn Washington (20/10). Nate Johnson haali vatsavaivaisena tehot 11/5.

Kotijoukkueen ykkönen oli Jermaine Dearman 21 pisteellä. Kouvojen uusi vahvistus Aaron Hogg suti ensi-illassaan kolmoset 1/7 keräten yhteensä yhdeksän pistettä.

KTP rutisti voiton Katajasta

KTP kohenteli asemiaan tasaisen sarjan kärkipäässä lyömällä Katajan pistein 106-72 (57-34). KTP:n loukkaantumissuma alkaa olla paranemaan päin, ja Katajaa vastaan kokoonpanossa oli yhdeksän miestä, joista seitsemän pääsi pisteiden makuun. Jyri Lehtonen ja Llewellyn Smalley olivat loukkaantumisten vuoksi poissa Katajan takakentältä.

KTP ratkaisi ottelun toisella neljänneksellä, jolla kotijoukkue rynni 23 pisteen karkumatkalle. Robert Owens ja Brandon Robinson tehtailivat yhteensä 56 pistettä. Vieraiden tehokkain oli Sami Laaksonen 22 pisteellä ja peräti 17 levypallolla.

Pyrbasket mätti Vilpasta vastaan 134 pistettä

Pyrbasket on joukkue, joka kaiken natsatessa pystyy hurjaan hyökkäyspään ilotulitukseen. Nyt nousukuntoisen tamperelaisryhmän tallomaksi joutui Vilpas Vikings luvuin 134-94 (74-47). Pyrbasket katkaisi edellisviikonloppuna Tarmon neljän ottelun voittoputken, ja tuli Vilpasta vastaan yhtä kovalla rähinällä kuitaten avausneljänneksen 38-14. Jatkossa pistetehtailu ei juuri hiipunut. Matkaa mestaruussarjaennätykseen (152, HNMKY vuonna 1984) jäi 18 pistettä.

Kovimmat lukemat löi J.J. Sola 42 pisteellä. Sarjan tämän hetken kovin korintekijä Lamont Turner (ka 26,6) keräsi muhkean 33 pisteen potin. Vilppaan uusin hankinta, 208-senttinen R.T. Guinn merkkautti heti avausottelussaan tehot 27/13.

Aura Basket lopetti alavireisen kauden Huimaa vastaan

Kotiottelussaan sarjajumbo Äänekosken Huimaa vastaan Aura Basket teki heti selväksi, että se aikoo lopettaa kolmen ottelun tappioputkensa: kotijoukkue hurjasteli kymmenessä minuutissa taululle lukemat 28-12.Ottelu päättyi 89-64 (51-36), eikä voitosta enää avausneljänneksen jälkeen varsinaisesti taisteltu.

Urheilullinen Boakai Lalugba venyi mittaviin tehoihin (24/10), ja Niilo Lehtilä jatkoi viimeaikaista tehokasta heittopeliä:18 pistettä, kolmoset 4/5. Luke Lloyd ahnehti hurjat 25 levypalloa. Toni Ilmosen ja Timo Naukkarisen päivä oli sysimusta – yhteensä kuusi pistettä. Harry Harrison kirjautti tehot 19/13.

(STT)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

Näytä lisää vastaavia