31.7.2019 08:12 Uudenkaupungin Korihait on solminut sopimuksen amerikkalaisen laiturin Luke Meiklen kanssa. Tulevalla kaudella joukkueen ringissä nähdään myös seuran omat kasvatit Tommi Lehtonen ja Eemil Wahlbäck.
24-vuotias ja 206-senttinen Cal Poly -yliopiston kasvatti Meikle saapuu Uuteenkaupunkiin Espanjasta, jossa hän pelasi ensimmäisen ammattilaiskautensa Zamoranon joukkueessa. 29 pelatun ottelun keskiarvoikseen runsaat 24 peliminuuttia, 8,7 pistettä ja 4,3 levypalloa.
Meiklen sopimus on yksivuotinen.
– Olen todella innoissani alkavasta kaudesta ja uuteen joukkueeseen tutustumisesta. Lupaan parhaani mukaan auttaa joukkuetta menestymään ja olla osaltani luomassa tulevasta kaudesta joukkueen tähän asti parasta, Meikle kertoo seuran nettisivuilla.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Greetings from our new shark @Luke21Meikle 🔥#korihait #korisliiga #haipower pic.twitter.com/xaUgwl2yM7
— Korihait (@Korihait) July 30, 2019
Korihaiden päävalmentaja Jordi Juste uskoo, että toista ammattilaiskauttaan aloittava Meikle pystyy alusta asti antamaan joukkueelle täyden panoksensa.
– Toisaalta hänellä on edelleen halu ja edellytykset oppia myös lisää. Luke viimeistelee hyvin kaaren takaa ja liikkuu erinomaisesti myös pallottomana. Hänen avullaan saamme levitettyä peliä ja luotua tilanteita myös muille pelaajille, Juste avaa.
Meiklen lisäksi haipaidassa nähdään alkavalla kaudella myös kaksi Korihait-kasvattia, kun parhaillaan 16-vuotiaiden maajoukkueessa pelaava Tommi Lehtonen sekä 17-vuotias Eemil Wahlbäck astuvat mukaan edustusjoukkueen remmiin.
Lehtonen otti tuntumaa Korisliigaan jo viime kaudella muutamassa ottelussa. Myös Wahlbäck oli keväällä edustusjoukkueen harjoitusringissä, mutta joutui loukkaantumisesta johtuen seuraamaan pelit vielä vaihtopenkin puolelta.
– Sekä Tommi että Eemil ovat osoittaneet halunsa tehdä lujasti töitä. On todella hienoa, että oman seuran nuoret pelaajat ovat valmiita ottamaan seuraavan askeleen pelaajina. Onkin erittäin tärkeää, että luomme heille ympäristön, jossa heidän on turvallista yrittää ja erehtyä. Ja sen jälkeen uskallusta yrittää aina vain uudelleen, Juste sanoo.
Korihait on solminut aiemmin pelaajasopimukset tulevalle kaudelle Elias Lahdensuun,Henri Ventoniemen, Miikka Marttisen, Elias Eerikinharjun ja Valtteri Leinon kanssa.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Kauhajoki kohtaa kolmivaiheisen karsinnan avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan lauantaina klo 18.45.