Mäkelä aloitti voitolla KTP:ssä

20.3.2009 Keskiviikkona KTP-Basketin valmentajaksi valittu Roope Mäkelä aloitti valmentajauransa Korisliigassa voitokkaasti, kun KTP otti perjantain ainoassa liigapelissä kotivoiton Porvoon Tarmosta 85-72 (38-39) -tuloksella.

Voitto katkaisi KTP:n neljän pelin tappiojakson. Sarjataulukossa viimeisenä olevalle Tarmolle tappio sen sijaan oli jo kuudestoista peräkkäinen. Tarmo voi välttää suoran putoamisen vain voittamalla kaikki jäljellä olevat kuusi runkosarjapeliään ja toiseksi viimeisenä olevan Team Componentan pitäisi samalla hävitä loput seitsemän peliään.

 

Käytännössä putoamaan tuomittu Tarmo pisti kuitenkin KTP:n ahtaalle. Tarmo johti peliä pitkään, kunnes KTP nykäisi kolmannella jaksolla 47-47 -tilanteesta kolmiminuuttisen 10-0. Tuon jälkeen Tarmo ei enää päässyt voittokamppailuun.

 

- Peli ei ollut helppo, kun Tarmo vaihteli puolustusmuotoaan ja meillä ei heitto oikein pudonnut. Oma puolustuksemme alkoi kuitenkin pitää ja taistelimme hyvin. Päätavoitteena oli palauttaa joukkue voittojen tielle sekä saada iloista ilmettä ja siinä onnistuttiin. Paljon on silti vielä tekemistä, kommentoi KTP:n ex-peluri Mäkelä, joka on jo kahdeksas KTP:n päävalmentaja neljän kauden aikana.

 

Steve Smith oli KTP:n tehokkain 20 pisteellä. Nanayaw Awuah Addae heitti 12 pistettä.

 

Tarmon tehokaksikon muodostivat Victor Morris 25 pisteellä ja DeWayne Richardson 18 pisteellä sekä 20 levypallolla, joilla hän vahvisti liigan levypallotilaston kärkipaikkaansa.

 

 (STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
16.5.2025 11:24 Korisliiga

Kion Williams jatkaa ensi kaudella Pyrinnössä

Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.

13.5.2025 14:02 Korisliiga

BC Nokian jatko Korisliigassa vaakalaudalla

BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.

12.5.2025 12:37 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueen päävalmentajana

Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

2.5.2025 16:05 Korisliiga

Pyrintö ja Erik Muhonen sopimukseen

Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027. 

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

Näytä lisää vastaavia